Ana Sayfa Dünya 5 Nisan 2022 24 Görüntüleme

Kremlin’in sadık gücü: Silovikler

Verilen buyruklara sorgulamadan itaat etmek, istihbarat alanında yetkinlik, sarsılmaz bir ketumiyet ve öndere sonsuz sadakat, Rus yöneticiler olan Silovik’lerin ortak özelliği olarak biliniyor.

PUTİN’İN GÜÇLÜ ADAMLARI

Rusça’da sözün tam karşılığı “güçlü adamlar” manasına gelen bu tarif, Putin’in yakın etrafına bakıldığında “anlamın içini dolduracak kudreti” temsil ediyor.

“Putin’in güçlü adamları” hem uygun adım başkanlarını takip ediyor, hem de dünyayı onun gözünden görebiliyor.


SOVYETLER BİRLİĞİ İSTİHBARAT GELENEĞİ

Rus uzmanlara nazaran, “Putin klonları” olarak da tanımlanan bu bireyler aslında tıpkı köke sahip bir ağacın kısımları üzere, Sovyetler Birliği’nin istihbarat geleneğini sürdürüyor.

İdeolojik olmasa da Rus ulusal çıkarlarını temel alan, pragmatik bir kanun ve nizam odaklı siyaseti benimsemiş Sloviki kimliği; Vladimir Putin’in kişiliğinde beden bulan “yakın devir Rus yayılmacılığının” takipçisi olmayı gerektiriyor.

Putin’in bir bakıma dava kardeşliğine kabul edilmiş bu şahıslar, önderin “çekirdek ekibini” oluşturuyor.

2014’TEN BERİ YANINDALAR

2014’te Ukrayna Devlet Lideri Viktor Yanukoviç’in Ukrayna’dan çıkarılmasını örgütleyen, çabucak akabinde yalnızca bir gecede Kırım’ın işgaline karar veren bu grup, Putin’in tabiriyle, “2014’ten itibaren siyasi mesleğinin en değerli kararlarını verirken” daima yanındaydı.

Batı’nın Rusya’yı global bir güç olmaktan alıkoyacak projeler yürüttüğü fikrine kalpten inanıyor olan çoğu eski istihbaratçı bu “güçlü adamlar”, Batı’ya karşı sürekli çıkar odaklı fikir yürütmeleriyle meşhurlar.


UKRAYNA’YA YÖNELİK ASKERİ HAREKATIN MİMARLARI

Bu yüzden Batı medyasının “komplo teorilerine inanan çılgın Rus muhafazakarlar” olarak da tanımladığı Slovikler, Ukrayna’ya yönelik askeri harekatın mimarları olarak kabul ediliyor.

Siloviki ayrıyeten, Rusya yahut Beyaz Rusya’daki kolluk kuvvetlerinin mensuplarını belirtmek için kullanılan bir toplu isim olarak isimlendiriliyor.


BİRİNCİ SIRADAKİ İSİM PATRUŞEV

Silovikilerin birinci sırasında Nikolay Patruşev geliyor.

Rusya Güvenlik Kurulu Sekreteri Patruşev, KGB yerine oluşturulmuş istihbarat örgütü Federal Güvenlik Servisi FSB’nin de eski lideriydi.

70 yaşındaki Patruşev’in, 2016 yılında İngiltere’de öldürülen eski Rus casusu ve muhalif Alexander Litvinenko’nun infaz buyruğunu veren kişi olduğu tez ediliyor.

Karadağ’da darbe teşebbüsünü düzenlemekten ülke dışındaki muhaliflerin suikastlerine kadar pek çok kirli senaryoyla ismi ilişkilendiren Nikolay Patruşev, Ukrayna’nın ABD tarafından büyütülen yapay bir devlet olduğu fikrinin en ateşli savunucularından biri olarak biliniyor.

“Amerikalılar Rusya’nın hiç var olmamasını isterdi”, açıklamasıyla birlikte, Rusya tersi birçok komplo teorisini de lisana getirmekten çekinmeyen Patruşev, Ukrayna işgalinin “bir mecburilik olduğunu” argüman ediyor.


İKİNCİ SIRADA NARİŞKİN VAR

Slovikiler listesinde ikinci sırada Sergey Narişkin geliyor. Dış İstihbarat Servisi Lideri Narışkin, Putin’in en eski çalışma arkadaşlarından biri olarak biliniyor.

Batı’da Rusya’ya yönelik tarihten kaynaklanan keskin bir düşmanlık olduğunu savunan Narişkin, Ukrayna’nın mevcut idaresini Amerika tarafından görevlendirilmiş bir “Nazi Kadrosu” olarak tanımlıyor.

İstihbarat Lideri, Putin karşısı Alexei Navalny’nin zehirlenmesini de “Batının komplosu” olduğunu sav ediyor.

Sergey Narişkin, şahin duruşuna karşın Rusya Güvenlik Konseyi’nde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin tanınmasıyla ilgili konuşurken tereddüt gösterince Putin’den azar işitmişti.

Tekrar de onun en sadık adamlarından biri olarak gösterilen Narişkin, ABD’nin yaptırım listesine aldığı isimler ortasında yer alıyor.

ÜLKE ÜZERİNDEKİ DENETİMDE KİLİT ROL OYNAYAN BORTNİKOV

Slovikiler listesinde bir başka isim; iç güvenlik ve istihbarat servisi FSB’nin lideri Alexander Bortnikov.

Ayrıyeten devlet bankası VTB’nin idare konseyi lider yardımcısı da olan Bortnikov’un Batıdan gelen yaptırımlar listesinde hem kendi ismi hem de bankası yer aldı.

Birden fazla uzmana nazaran, Putin’in ülke üzerindeki denetimini sürdürmede kilit rol oynuyor.


“POLİTBÜRO 2.0’IN VAZGEÇİLMEZ ADAMI” ŞOYGU

Her ne kadar istihbarat kökenli olmasa da askeri istihbarat teşkilatı GRU başta olmak üzere Rus ordusunun çabucak tüm kademelerinde gücü hissedilen bir yönetici olarak Savunma Bakanı Sergey Şoygu geliyor.

Putin’in kritik kararlarında daima yanında olan, onunla birlikte Sibirya’da nizamlı olarak kısa avlanma ve balık avlama tatillerine çıkan Şoygu, başkanına manisiz erişimi bulunan Siloviklerden biri olarak biliniyor.

Şoygu için Batı medyası, “farklı bir kökten gelse de Sovyet stilini temsil ediyor” diyor ve onun için “Politbüro 2.0’ın vazgeçilmez adamı” tarifini yapıyor.

VE BAŞKA İSİMLER

Bu isimlerin yanı sıra Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya hazinesini besleyen petrol ve doğalgaz şirketi Rosneft’in Lideri Igor Sechin, Putin’in KGB yıllarından arkadaşı ve Suriye’ye askeri müdahalenin mimarı Özel Temsilcisi Sergei İvanov, Batıyı “uzayda işbirliğini sona erdirmekle” tehdit eden Rusya Uzay Ajansı Lideri Dmitry Rogozin ve Duma Lideri Vyacheslav Volodin başka slovikiler, yani Rusya iktidarının güçlü adamları olarak öne çıkıyor.

Hepsi dış siyasette şahin, kelamını sakınmayan, başkanına büyük bir sadakatle bağlı bu şahısların Ukrayna’da devam eden işgal harekatına strateji ve planlama sürecinde fiilen katkı sağladığı biliniyor.

Muazzam bir güç ve servet biriktirmiş olmalarına karşın Putin ve yakın etrafı, Sovyetler’in 1990lardaki çöküşünün gerisinde Batı’nın olduğu fikrine sabitlenmiş durumda.

Rusya uzmanlarına nazaran, bunun yarattığı kırgınlık ve hınçla karışık ruh hali, paranoyadan öteye geçiyor; Putin ile Silovikleri saldırganlaştırıyor.


teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com