Ana Sayfa Yaşam 8 Nisan 2022 25 Görüntüleme

Konya’nın tarihi Sille Mahallesi turistlerin gözdesi oldu

Türkiye’nin birçok bölgesi tarihi güzellikleriyle dikkatleri çekiyor. Her mevsim farklı olan ve her bölgesinin gezilmesi gereken ülkemizde, Konya’nın Sille Mahallesi turistlere konut sahipliği yapıyor.

Konya’nın Selçuklu ilçesinde vaktinde farklı kültürlerin bir ortada ahenk içinde yaşadığı değerli bir mahalle olan Sille, turistleri tarihi dokusuyla meraklandırıyor.

5 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Sille Mahallesi kısa bir müddet evvel yaşadığı değişim sayesinde, cazibe merkezi haline geldi.

SİLLE MAHALLESİ BEĞENİLEN OLDU

Sille Barajı’na bağlanan derenin ıslah çalışmalarının akabinde birbiri gerisine açılan toplumsal yerler ile tarihi mahalle, yerli ve yabancı turistlerin seyahat rotasına girdi.

Mahalle, Karataş Cami, Aya Elena Kilisesi, Şeytan Köprüsü, Vakit Müzesi, hamamları ve daha birçok yapıtıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

“KÜÇÜK BİR KAPADOKYA İZLENİMİ VERİYOR”

Tarihi mahallede doğup büyüyen Celalettin Bulut, üç nesildir Sille Mahallesi’nde yaşadıklarını, testi çömlek imalatıyla uğraştığını söyledi.

Mahallenin nüfus mübadelesinden evvel Müslümanlar ve gayrimüslimlerin birlikte yaşadığı bir yer olduğunu aktaran Bulut, burada, farklı kültürden toplulukların yıllarca çok âlâ alakalar sürdürdüğünü lisana getirdi.

Mahallede kiliseler ve mescitler bulunduğunu aktaran Bulut, şöyle konuştu:

“Milattan sonra 327 yılında yapılmış bir Aya Elena Kilisesi var. Sille Aya Elena Kilisesi onarım çalışmalarının akabinde yapılan dış cephe sağlıklaştırma çalışmaları ve dere ıslahıyla turizme kazandırıldı. Burası sahiden gezilip görülmesi gereken bir yer haline geldi.

Buraya yapılacak tanıtımla yerli ve yabancı turistlerin ağır olarak geleceğine inanıyoruz. Kışın burası bir başka hoş. Bilhassa mağaralarının bulunması nedeniyle yabancı turistler, buranın küçük bir Kapadokya izlenimi verdiğini söylüyor. Kışın yoğunluk azalıyor. Tarihi meskenler ve yerler gezilip fotoğrafçılık açısından kıymetlendirilebilir diye düşünüyorum.”


“ŞEHİR MERKEZİNE NAZARAN HAVA DAHA TEMİZ”

Ziyaretçilerden İbrahim Duran, 5 bin yıllık tarihiyle çok kıymetli gördüğü mahalleye sık sık uğradığını söyledi.

Sille’nin tarihi ve turistik özelliğiyle çok özel bir yer olduğuna dikkati çeken Duran, “Kiliseler, vakit müzesi ve mağaralar üzere gezilip görülebilecek yerler çok. Ayrıyeten burası kent merkezine nazaran havasının daha pak olmasıyla da bizi çekiyor.

Burada yenileme çalışmalarının tarihi dokuyu koruyarak yapılmış olması turistler için ayrıyeten kıymetli.” dedi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com