Ana Sayfa Gündem 7 Nisan 2022 25 Görüntüleme

Kocaeli’de tavuk yiyerek ölen 5 köpek için soruşturma açıldı

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde evvelki gün zeytin ağaçlarının bulunduğu alanda hayvanseverler tarafından bakımı yapılan 9 köpekten 5’inin öldüğünü görenler durumu polise bildirdi.

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Etraf, Tabiat ve Hayvanları Muhafaza Şubesi takımları veterinerler eşliğinde bölgede inceleme başlattı.

Yapılan incelemelerde 5 köpeğin meyyit bulunduğu alanda içerisinde çiğ tavuğa ilişkin sıvı bulunan poşetlere rastlanıldı.

ZEHİRLİ KİMYASALLAR TESPİT EDİLDİ

Kuşku üzerine poşetten örnek alınırken, meyyit köpeklerden alınan numuneler veterinerler tarafından incelenmeye başlandı. Yapılan incelemelerden çıkan birinci sonuca nazaran 5 köpeğin de bedeninde zehirlenmiş olabileceklerine dair kimyasallar tespit edildi.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Bunun üzerine alınan numuneler Pendik Veteriner Denetim Enstitüsü’ne gönderildi. Buradan çıkacak sonuca nazaran kesin vefatları tespit edilecek. Bölgede inceleme yapan polis, olayı gerçekleştiren bireylerin yakalanması için çalışma başlattı.

KİMLİĞİ BELİRLENEMEYEN BİREYLERİN ZEHİRLEDİĞİ ARGÜMANI

Yaşanan olaydan ötürü büyük keder yaşadıklarını söz eden Kocaeli Hayvan Hakları Derneği Lideri Selma Platin Pek, “Çok vahim bir olay yaşadık. Zeytinlik alanda hayvanseverler tarafından beslenen 9 yavrumuz vardı. Herkes elbirliğiyle bakıyordu bu köpeklere. Bu 9 köpekten 5 tanesi kimliğini belirleyemediğimiz şahıslar tarafından verilen yiyecekle zehirlendi. Biz buraya geldiğimizde o köpekleri meyyit halde bulduk. Çok büyük ihtimalle köpeklere zehirli tavuk verdiler. Burada polisler inceleme yaptı, veteriner tabibimiz de o incelemeye eşlik etti. Neden öldükleri araştırılıyor. Hayvanseverler olarak bu duruma çok üzüldük, biz besliyorduk buradaki köpekleri.” dedi.

“BU OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Sorumluların yakalanması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirten Selma Platin Pek, şöyle konuştu:

“Biz dernek olarak bu olayın peşini bırakmayacağız. Veteriner doktorumuz tarafından hayvanlardan numune alındı ve Pendik Veteriner Denetim Enstitüsü’ne gönderildi. Ne yazık ki elimizde bir kamera imajı yok, şahit yok, kimin yaptığına dair bir şey yok. Bu olayı gerçekleştirenlerin bulunmasını istiyoruz”

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com