Ana Sayfa Dünya 30 Nisan 2022 21 Görüntüleme

Japonya’da Covid-19 tedbirleri tamamen kaldırıldı

Koronavirüs (Covid-19) hadise sayılarındaki artış nedeniyle hükümetin birçok eyalette yarı OHAL önlemlerini hayata geçirdiği Japonya’da, günler sonra birinci kere OHAL’siz periyoda girildi.

ÖNLEMLER SON BULDU

Birinci olarak 9 Ocak’ta Okinawa, Yamaguchi ve Hiroshima eyaletlerinde ilan edilen ve kapsamı bir periyot 36 eyalete kadar genişletilen uygulama, son olarak tesirli olduğu 18 eyalette de bugün itibariyle son buldu.

Günlük hayatı kısıtlamak yerine, restoran ve gibisi kalabalık alanlarda insan trafiğini azaltmayı hedefleyen önlemlerin, Tokyo ve komşu eyaletleri Chiba, Kanagawa ve Saitama ile Aichi, Osaka ve Kyoto da dahil 18 eyalette kaldırılması ile Japonya’da toplumsal hayatın bugün itibariyle olağana dönmesi bekleniyor.

SONLU ÖNLEMLERİ İÇERMİŞTİ

Ülkedeki 47 eyaletin tümünü kapsayan topyekün OHAL’in tersine, sonlu bölgelerde hafifletilmiş önlemler alınmasına imkan tanıyan yarı OHAL uygulaması altında bölge valileri restoran ve bunun üzere işletme sahiplerinden işletmelerini erken kapatmalarını ve alkol servisini durdurmalarını talep etmişti.

Bu cins taleplere legal sebepler olmaksızın karşılık vermeyen işletmelere ise para cezası uygulanacağı belirtilmişti. Buna karara karşın sokağa çıkma yasağı üzere radikal önlemlere başvurulmamıştı.

Öte yandan Japonya’da dün 27 bin 701 yeni Covid-19 vaksının tespit edilmesinin akabinde ülke genelinde toplam olay sayısı 6 milyon 137 bin 317’ye ulaşmış, son 24 saatte 58 kişinin daha hayatını kaybetmesinin akabinde ise Covid-19 kaynaklı meyyit sayısı da 27 bin 196’ya yükselmişti.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com