Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji 12 Nisan 2022 26 Görüntüleme

James Webb’den yeni selfie geldi

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirdiği James Webb teleskobu, 25 Aralık 2021 tarihinde muvaffakiyetle fırlatılmış ve yörüngesine yerleşmişti.

Eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçecek James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sisteminin ötesinde keşfedilen yeni gezegenlerde ömür olup olmadığını araştıracak.

YENİ BİR SELFİE GÖNDERDİ

Dev aynalarının ayarlanması ile birlitke Dünya’ya birinci deneme imgelerini gönderen teleskop, tıpkı vakitte üzerindeki kameralarla kendi imgesini de çekebiliyor.

Testler sırasında teleskobunun aynalarının durumunu görüntülemek isteyen astronomlar, teleskobun çektiği selfie manzaralarından faydalanıyor.

18 altın kaplamalı altıgen kesimden oluşan aynasının ayarının tam olup olmadığını görmek için alınan ve çabucak aşağıda görebileceğiniz yeni selfie, her şeyin yolunda olduğunu gösteriyor.

Teleskobun, önümüzdeki dönemde Dünya’ya göndermeye başlayacağı görüntüler ilk başta çok net olmasa da bilim insanları, çeşitli ayarlamalar yaparak aynaları gerçek pozisyona getirecek ve fotoğrafların kalitesi artacak.

James Webb Uzay Teleskobu’nun, 13,5 milyar yıl evvelki Büyük Patlama’dan sonra birinci oluşan yıldızların ışığını yakalayarak kainatın tarihinin tüm etaplarını incelemesi amaçlanıyor.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com