Ana Sayfa Sağlık 28 Mayıs 2022 17 Görüntüleme

İzmir’de babasından nakledilen karaciğer, minik Halime’yi hayata bağladı

Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’nde yaşayan konut hanımı Nagihan Daş (29) ile esnaf Süleyman Daş’ın (34) iki kızından küçüğü olan Halime (6), 8 Temmuz 2016’da dünyaya geldi.

Abla Sümeyye Daş’dan (10) sonra ikinci kızları Halime’de karın şişliği oldu. Gerisinden bronşit tanısı koyulan ve kolu kırılan Halime, küçük yaşta hekimlerle ve hastanelerle tanıştı. Halime için evvel Balıkesir, akabinde İzmir’de şifa arayışları başladı.

KARACİĞER DALAK BÜYÜMESİ TEŞHİSİ KONULDU

Birinci olarak karaciğer dalak büyümesi tanısı koyulan Halime, 1 ay hematoloji uzmanları tarafından tedavi altına alındı.

Halime’ye diyet uygulanırken, yağsız pişirilen yemeklere yurt dışından getirilen özel bir yağ eklenmesine karşın sonuç alınamadı.

BABANIN KARACİĞERİ HALİME’YE NAKLEDİLDİ

Uzmanlar tarafından, siroz nedeniyle Halime’nin karaciğerinin bir an evvel değiştirilmesi gerektiği söylendi.

Daş ailesi nakil için İzmir Kent Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda baba Süleyman Daş’ın uygun verici olduğu saptandı. 2 Ocak 2019 tarihinde baba Daş’dan alınan karaciğer dokusu o tarihte şimdi 2,5 yaşında olan minik kızı Halime’ye muvaffakiyetle nakledildi.

“BU CİNS HASTALAR ÇOKLUKLA 5-10 YAŞ ORTASINDA KAYBEDİLİR”

İzmir Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Kısmı Kurucu Lideri Prof. Dr. Murat Kılıç ile Doç. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Lakobadze, Doç. Dr. Mert Akan ve Uzm. Dr. Alihan Pirim’den oluşan takım başarılı bir nakil süreci gerçekleştirirken, Prof. Dr. Murat Kılıç, Halime’yi nakle götüren nedenleri şöyle anlattı:

“Halime’ye koyulan teşhis Glikojen depo tip 4 hastalığıydı. Glikojen depo hastalıkları, glikojen metabolizmasındaki enzimlerden birinin kalıtsal eksikliğinden dolayı olağan yahut olağandışı yapıda glikojen birikimiyle karakterize bir hastalıklar kümesidir. Bu enzim karaciğerde olan bir enzim ve olağandışı yapıdaki glikojen bilhassa karaciğer ve kalpte birikip hasar yaratarak, karaciğer sirozu ve kalp yetmezliğine neden olur. Bu çeşit hastalar ekseriyetle erken çocuklukta yani 5-10 yaş ortasında kaybedilir. Halime’de de bu hastalık siroza yol açmıştı. Babasından yapılan nakille Halime sağlıklı karaciğere kavuştu. Hastaneye denetim için gelip gidiyor. Çok sağlıklı ve yaşıtlarına yetişmiş durumda.”

“KIZIMA CAN AŞISI OLDUĞUM İÇİN DÜNYANIN EN KEYİFLİ BABASIYIM”

Kızına yeni bir hayatın kapılarını açtığı için çok memnun olduğunu söz eden baba Süleyman Daş, “Halime’nin birinci sıhhat meseleleri başladığında karşımıza bir nakli tablosu çıkacağını bilmiyorduk. Nakil için Kent’e gelmeden evvel çok uzun müddet teşhis koyulamadı. Tabipler da biz de çok çaresiz kaldık. Çok şükür ki kızımız elimizden kayıp gitmeden nakil oldu, sıhhatine kavuştu. Kızımız yaşıtlarına yetişip sıhhatle büyürken, bize de mutlulukların en büyüğünü yaşatıyor. Ben de kızıma can aşısı olduğum için dünyanın en keyifli babasıyım. Kızımızın sıhhatine kavuşması için efor gösteren tüm doktorlara, sıhhat çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com