Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 12 Nisan 2022 23 Görüntüleme

İSKİ Genel Müdürü: Barajlarmız taşıyor

İstanbul’da son haftalarda tesirli olan yağmur ve kar yağışları barajlardaki doluluk oranı yüzde 86 düzeyine çıktı.

Datalara nazaran ise; Alibeyköy yüzde 80, Büyükçekmece yüzde 86, Ömerli yüzde 90, Pabuçdere yüzde 95 ve Terkos Barajı ise yüzde 82 oranında doldu.

Terkos Barajı’nın taşmasına 90 santim kalırken, barajların taşması durumunda risk altında olan dereler açıklandı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSKİ) Genel Müdürü Raif Mermutlu, son durumu Terkos Barajı’ndan Demirören Haber Ajansı’na anlattı. Mermutlu, vatandaşları uyararak, dere yataklarında bulunmamaları gerektiğini vurguladı.

“BU YIL SU DERDİMİZ YOK”

Barajlardaki doluluk oranı nedeniyle “Bu yıl bir su zahmetimiz yok “ diyen İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu taşan barajların da olduğunu tabir etti.

“TERKOS BARAJI 90 SANTİM DAHA DOLARSA TAŞACAK”

Mermutlu, “Şu an Terkos Barajı su alma yapısı üzerindeyiz. Doluluk oranımız yüksek. 90 santim kadar boş hacmimiz kaldı, 90 santim daha dolarsa burası taşmaya geçecek. Taştığı vakit rastgele bir taşkın riski yok. Zira burası Karadeniz’e açılıyor.


“AVRUPA YAKASININ EN BÜYÜK KAYNAĞI”

Terkos Barajı Ömerli Barajı’ndan sonra ikinci büyük su kaynağımız lakin Avrupa yakasının en büyük kaynağı. Buraya suyu kendi havzasının dışında bir de Istrancalar’daki 5 barajdan su destek ediyoruz. Burayı bir geçiş olarak kullanıyoruz. Buradan da Terkos-İkitelli ve Terkos-Kağıthane çizgisiyle arıtma tesislerimize su iletiyoruz. Orada arıtıldıktan sonra da suyu kente veriyoruz” biçiminde konuştu.

“BARAJLARIN BÜYÜK KISMI TAŞACAK”

Kar yağışı nedeniyle gelecek hafta barajların büyük kısmının taşacağını belirten Mermutlu, “Bu değerli bir doluluk oranı. Önümüzdeki günlerde barajların büyük bir kısmının taşacağını ve yüzde 100 doluluğa ulaşacağını düşünüyoruz. Bu hafta sonu kar yağışı var, önümüzdeki hafta yağmur gözüküyor, bunların gerçekleşmesi durumunda barajlarımızın büyük kısmının taşacağını düşünüyoruz.


“YÖRE HALKI DERE YATAKLARINDA BULUNMASIN”

Birtakım barajlarımızda risk var. Taşkın alanlarındaki dere yataklarında şu an su yok, lakin barajlar taşmaya geçtiği vakit bu derelerde su olacak. Yöre halkını uyarıyoruz. Lütfen derelerde ve dere yataklarında bulunmasınlar zira ani bir taşkında bizim bunu tutma sistemimiz yok” dedi.

“ELMALI, KAZANDERE, ISTRANCALAR’DAKİ BEŞ BARAJIMIZ TAŞIYOR”

Mermutlu, barajların son doluluk oranlarına ait bilgileri de açıklayarak, “Elmalı Barajı, Kazandere Barajı, Istrancalar’daki beş barajımız taşıyor. Papuçdere Barajı yüzde 95 oranında doluluğa ulaştı, burası da taşacak. Ömerli Barajı’nda yüzde 90 doluluk oranına ulaştık. Şu an bulunduğumuz Terkos Barajı’nda da yüzde 82 oranında bir doluluğa sahibiz. Büyükçekmece Barajı yüzde 86 oranında dolu. Alibeyköy Barajı ise yüzde 80 doluluğa sahibiz” diye konuştu.

“SUYU REZERV HACMİMİZ DOLDUĞU İÇİN, BİR YERE AKITMAMIZ KELAM KONUSU DEĞİL”

Barajların taşması durumunda risk altında olan dereleri açıklayan Mermutlu, “Ömerli Barajı’nın taşması halinde Riva Deresi üzerinde risk oluşabiliyor. Darlık Barajı taştığında Şile Pot Deresi üzerinde, Alibeyköy Barajı taşarsa Alibeyköy Deresi üzerinde Elmalı Barajı’nın ise Göksu Deresi üzerinde risk var. Taşma dediğimiz, dere yatağında su yokken baraj dolduktan sonra bir anda dere içerisinde bir su yükü oluşması. Bu suyu rezerv hacmimiz dolduğu için bir yere aktarmamız kelam konusu değil. Yalnızca dere yatağında birikintiler varsa temizleyip suyun yolunu açıyoruz. Bu ikazları 3-5 yılda bir yapıyoruz. Bölgedeki muhtarları, jandarmayı, belediyeleri yazıyla ve kelamlı olarak uyarıyoruz” tabirlerini kullandı.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com