iPhone 16 Pro, Abisinin Kamera Yeteneklerini Sergileyecek

Apple, iPhone 15 serisiyle birlikte ilk kez Pro ve Pro Max’te farklı kamera yapılarına yer verdi. Ana ve ultra geniş açılı sensörler benzer olsa da, iPhone 15 Pro Max’teki yeni tetraprism telefoto kamera ile ilk kez bir iPhone’da 5x optik zoom’un gerçekleştirilmesi sağlandı. Yeni bir rapora göre pro’daki standart telefoto kameraya göre 4 kat daha pahalı olan tetraprism telefoto kamera gelecek yılda iPhone 16 Pro modelinde de kullanılacak.

iPhone 16 Pro, 120mm Tetraprism Kamera ile Geliyor

Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre iPhone 16 Pro, Apple’ın tetraprism 120 mm kamerasına sahip olacak ve bu da 2024’te bu teknolojiye olan talebi artıracak. Apple söz konusu kamera birimini Largan adlı şirkette tedarik ediyor.

Largan adlı şirket, iPhone 15 Pro Max için özel olarak tetraprizma (periskop) kamera lensi sağlıyor. Üçüncü çeyrekteki düşük üretim verimine rağmen, Kuo’nun son araştırmasına göre Largan’ın verimlilik ve kararlılık düzeyi artık %70’lere dayanmış durumda.

2024 yılına bakıldığında Kuo, Apple’ın yeni kamerayı daha küçük profesyonel modellerine dahil edeceğini ve bunun sonucunda bu teknolojiye sahip iPhone’larda yıllık bazda %160’lık bir büyüme elde edileceğini öngörüyor. Ayrıca 2024 yılı küresel periskop kameralı akıllı telefon sevkiyatlarında Apple ve Huawei‘in en hızlı büyüyen iki marka olacağını vurguluyor.

Teknoloji Haberleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*