İkinci el birçok araç elde kaldı! İkinci el araç fiyatları düşecek mi? Son iki ayda yüzde 12 düşüş var!


Türkiye’de sıfır ve ikinci el otomobil piyasaları tüm zamanların rekorlarını kıran fiyatlara kadar ulaştı. Özelikle Covid – 19 salgını ile başlayan yeni dönemde araç arzının azalması, çip krizi, enflasyon, yüksek vergi oraları ve döviz kurundaki artış fiyatları etkileyen temel unsur olmuştu.

İkinci el piyasalarda da artan fiyatlar sonrası piyasalar durgunluk sürecine girdi. Online ikinci el araç satış platformlarının verilerine göre Eylül ayında yüzde 8, Ekim ayında yüzde 4’lük düşüş ile toplamda sadece son 2 ayda yüzde 12’lik bir gerileme yaşandı. Hürriyet’in haberine göre, ikinci el araç piyasalarında satış gün süreleri ise sektör ortalaması 60 – 75 günlere kadar çıktı.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Piyasalarda en merak edilen konulardan biri ise araç fiyatlarının düşüp düşmeyeceği oldu. Konuyla ilgili olarak Hürriyet’e değerlendirmelerde bulunan VavaCars yöneticilerinden Serdıl Gözelekli, fiyatlara ilişkin önemli detayları paylaştı.

2024 yılının ikinci el yılı olacağına işaret eden uzmanlar, ikinci el için biriken talep söz konusu olduğunu ifade etti. Sıfırdaki taleplerin azalmasının ardından ikinci el araca yönelmenin artması bekleniyor. Aralık ayı ile seçimlerin olacağı Mart ayına kadar olan süreçte piyasaların hareketlenebileceğini aktardı.

2024 YILINDA ARAÇ SATIŞLARI ARTACAK!

2024 yılında ekonomide de nispeten iyileşme görülmeye başlayacağı tahminlerinin gelmesinin ardından, 2024 yılında ikinci el araçlarda bir patlama yaşanması bekleniyor. Öte yandan ikinci el piyasalara ilişkin Ticaret Bakanlığı’nın da attığı çok önemli adımlar olduğu belirtiliyor.

Devlet tarafından alınan önlemler ve yeni uygulamaların hayata geçirilmesinin ardından ikinci el araçların tekrardan sıfır km araçlara göre yüzde 15 – 20 seviyelerinde daha uygun bir hale geldiği ifade ediliyor. Bu sayede vatandaşların ikinci el araçlara daha rahat ulaşmaları hedefleniyor. Gelecek dönemde fiyatlarda düşüş bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*