Ana Sayfa Ekonomi 26 Mart 2022 23 Görüntüleme

Hindistan, Rusya’dan 3 milyon varil petrol aldı

Ukrayna ile savaşta olan Rusya, ekonomik yaptırımlarla karşılaştı.

Hindistan, hem ABD’nin yansısı hem de yaptırımlara karşın Rusya’dan petrol satın almaya devam ediyor.

İsmini vermek istemeyen bir Hint yetkili, hükümetin Rusya’dan petrol alımına yönelik rastgele bir yaptırımının bulunmadığını kaydetti.

3 MİLYON VARİL PETROL ALIMI

Hint yetkili, hafta başında Rusya’dan 3 milyon varil petrol aldıklarını, ABD ve öteki ülkelerden yaptırım davetlerine karşın daha fazla petrol alımı yapacaklarını öne sürdü.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arindam Bagchi ise hususa dair sorulan bir soruya, Hindistan’ın petrol muhtaçlığının büyük bir kısmını ithal ettiğine dikkati çekerek piyasadaki tüm ihtimalleri kıymetlendirdikleri karşılığını verdi.

AVRUPA ÜLKELERİNİN DURUMUNU HATIRLATTI

Çok sayıda Avrupa ülkesinin de Rusya’dan gaz ve petrol aldığını vurgulayan Bagchi, Rusya’nın Hindistan’ın petrol gereksiniminin büyük bir kısmını sağlamadığını söz etti.

ABD’DEN ‘İLKELİ DURUŞ’ DAVETİ

Beyaz Saray Sözcüsü Jennifer Psaki de yaptığı açıklamada, Hindistan’ın Rusya’dan petrol ithalatının ABD yaptırımlarının ihlali olmayacağına işaret etmiş, lakin Yeni Delhi idaresini “ilkeli duruş” sergilemeye davet etmişti.

RUSYA’DAN YÜZDE 20 İNDİRİM

ABD ve İngiltere başta olmak üzere çok sayıda Batılı ülke, Rusya’dan gaz ve petrol alınmaması davetinde bulunuyor.

Hindistan basınındaki haberlerde ise Rusya’nın petrol satışlarını artırmak ve yaptırımları delmek için yüzde 20 indirime gittiği belirtiliyor.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki krizin petrol fiyatlarını artırması Hindistan üzere petrol tüketiminin yüzde 85’ini ithal eden ülke ekonomileri için büyük ekonomik yük teşkil ediyor.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com