Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 22 Mart 2022 16 Görüntüleme

Türkiye’nin çehresini değiştiren 6 Mega Proje

Türkiye’nin son 20 yılında, birçok ‘Mega Proje’ hayata geçirildi.

Değişen çehresi ile Türkiye, Avrupa ve Asya kıtalarının birbirine bağlandığı noktada stratejik pozisyonunu daha da güçlendirdi.

Ulaşım, savunma sanayii, güç, sıhhat, altyapı ve daha birçok alanda geliştirilen projeler, ‘yapılamaz’ tabularını yıktı. ‘2053 Vizyonu’ ile çıkılan yolda hayata geçirilen projeler küresel ticaretin de can damarlarından biri oldu.

MARMARAY PROJESİ

Mega Proje deyince akla gelecek birinci projelerden biri olan Marmaray, Avrupa ve Asya’yı İstanbul Boğazı’nı denizin altından birbirine bağladı.

ULAŞIM SIKINTISINI HAFİFLETTİ

Proje sayesinde Bostancı ve Bakırköy ortası 37, Söğütlüçeşme ve Yenikapı ortası ise 12 dakikalık bir arada aşılabilir oldu.

DÜNYANIN EN DERİN BATIRMA ÖZELLİĞİNE SAHİP

Dünyanın en derin batırma özelliğine sahip Marmaray, 2. Abdülhamid’in projelerinden biriydi.

Türlü olumsuz söylentilere karşın, Marmaray’ın birinci etabı 29 Ekim 2013 tarihinde açıldı. 2. Abdülhamid’in kağıt üzerinde kalan projesi hayata geçirildi. Bu proje, bölgesel çatışmalar ortasında kalan Türkiye’ye yeni kapılar açtı.

PEKİN’DEN LONDRA’YA ULAŞAN BİR YOL…

Kuzey Koridoru ve Güney Koridoru gerek Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesi, gerekse çeşitli ambargolarla yüz yüze olan İran’da ve Orta Doğu coğrafyasının genelinde hakim olan istikrarsızlıklardan ötürü riskli pozisyondayken, Orta Koridor kıymet kazandı. Türkiye’nin tam kalbinde yer aldığı Orta Koridor Kafkaslara, oradan Hazar Denizi’ni aşarak Türkmenistan ile Kazakistan’ı takiben Orta Asya ve Çin’e ulaşmakta.

Pekin’den Londra’ya uzanan bu çizgi, yıllık 600 milyar doları aşkın ticaret trafiğinin merkezinde yer almakta.

Marmaray Projesi sayesinde Türkiye demir yollarının Avrupa sınırlarına bağlanmasıyla Orta Koridor daha büyük bir değer kazandı.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ VE KUZEY ETRAF OTOYOLU PROJESİ

İstanbul Boğazı’na takılan 3’üncü gerdanlık olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü de ‘enlerin projesi olarak 26 Ağustos 2016 tarihinde açıldı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Etraf Otoyolu Projesi, 3 yıl üzere rekor bir müddette tamamlandı. 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 322 metre kule yüksekliği ile eğik askılı köprü sınıfında dünyanın en yüksek, tüm köprü sınıflarında ikinci en yüksek kulesine sahip asma köprüsü ve 1.408 metrelik ana açıklığa sahip.

Tüm asma köprüler ortasında dokuzuncu en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü 8,5 milyar lira harcanarak inşa edildi. Proje ile ağır vasıta ve transit trafiği kent içinden uzaklaştırıldı.

AVRASYA TÜNELİ

İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi olarak da bilinen proje, 20 Aralık 2016’da hizmete sunuldu. Asya ve Avrupa yakaları, Kennedy Caddesi’nde Kumkapı ile D-100 Karayolu’nda Koşuyolu güzergâhında deniz tabanının altından bağlandı. 3 yıl 11 ay süren projenin üretim basamağında yüzde 95’i Türk, toplam 700 mühendis ve 12 binden fazla kişi tıpkı anda vazife yaptı.

SEYAHAT MÜHLETİNİ 100 DAKİKADAN 15’E İNDİRDİ

Haliç üzerindeki Galata Köprüsü ve Atatürk Köprüsü ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün trafik yüklerini azaltan projenin başlangıç noktasından bitişe, karayolu ile yapılan seyahat müddeti 100 dakikadan 15 dakikaya indi.

ÜLKE İKTİSADINA 5 YILLIK KATKISI 8,1 MİLYAR LİRA

Yapıldığı günden bu yana tünelden geçen araç sayısı 79 milyonu geçti. Trafik bilgileri baz alınarak yapılan tahlile nazaran, tünel 1 saatlik vakit tasarrufu, daha az yakıt tüketimi, emisyon azalımı ve kaza maliyeti üzere etmenlere katkı sağladı.

2021 yılında 25 milyon saat vakit tasarrufu, 35 bin ton yakıt tasarrufu, 10 bin ton emisyon azalımı, 65 milyon araç-kilometre azalmasıyla oluşan kaza maliyeti tasarrufu elde edildi. Projenin ülke iktisadına 5 yıllık toplam katkısı 8,1 milyar liraya ulaştı. Ayrıyeten 2021’deki elektrik tüketiminin tamamını geri dönüştürülebilir kaynaklardan sağlandı. 5 yılda toplam 37,2 ton atık geri kazandırılırken, toplam 50 bin ton emisyon azalımı gerçekleşti.

İSTANBUL HAVALİMANI

76,5 milyon metrekare alan üzerine inşa edilen ve birçok taraftan dünyada birincileri barındıran İstanbul Havalimanı’nın açılış merasimi, 29 Ekim 2018 tarihinde yapıldı.

Birinci etap birinci fazı, 7 Nisan 2019’da tam kapasite ile sürece alındı. Birinci faz, yılda 90 milyon yolcuya hizmet veren 1,4 milyon metrekarelik ana terminal binası, 3 bağımsız ve 2 yardımcı pistleri, hava denetim kulesi ve takviye tesislerle faaliyete geçti.

Projenin tüm fazları tamamlandığında, 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak.

225 bin bireye iş kapısı olacak bu proje ile tıpkı vakitte dünya nüfusunun üçte biri İstanbul’a direkt bağlanabilecek.

Projenin toplam 4 etabının 2028 yılında tamamlanması öngörülüyor.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ

İzmit Körfezi’ndeki Dilovası Lisan Burnu ile Altınova Hersek Burnu ortasında inşa edilen, 1.550 metre orta açıklığı ve 2.682 metre toplam uzunluğu ile dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı asma köprüsü Osmangazi, körfezi geçme müddetini 1 saat 30 dakikan 6 dakikaya indirdi.

Proje ile Gebze-İzmit aksının trafik yükü değerli ölçüde rahatladı.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

Son olarak bahsedeceğimiz Mega Proje ise, 1915 Çanakkale Köprüsü…

Sembolik köprü, Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yıl dönümde, 18 Mart 2022’de açılacak.

1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul’u Çanakkale’ye, sonrasında da Kuzey Ege’ye bağlayacak Türkiye’nin en itibarlı projelerinden biri.

Dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü unvanına sahip 4 bin 608 metre uzunluğundaki 1915 Çanakkale Köprüsü, iki kıta ortasındaki seyahat mühletini 6 dakikaya düşecek.

KÖPRÜDEKİ SİMGELER

Köprünün 2 bin 23 metrelik orta açıklığı Cumhuriyet’in 100’üncü kuruluş yıl dönümünü, 318 metrelik çelik kuleleri de Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanıldığı 18 Mart 1915’i sembolize ediyor.

Kırmızı-beyaz renge sahip kuleler, Türk bayrağını temsil ediyor. Kule yüksekliği ise, 334 metreye ulaşıyor.

Çanakkale Savaşı kahramanlarından Seyit Onbaşı’nın sırtında taşıdığı top mermisini sembolize eden, 4 kulenin de doruğunda yer alacak, her biri 75 ton yükünde ve 20,5 metre yüksekliğindeki 4 top mermisi figürünün montajı ise sürüyor.

Köprünün ülke iktisadına yıllık toplam 415 milyon euro katkı sağlaması bekleniyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.