Ana Sayfa Gündem 8 Nisan 2022 9 Görüntüleme

Yargıtay’dan düğün salonu kaporası için emsal karar

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, “kapora” konusunda emsal bir karara imza attı.

Evlenmeye karar veren çift, düğün tertibi için salon işletmecisiyle kontrat imzaladı.

Kontratta; düğünde sahne alacak ses sanatkarı, fotoğraf ve görüntü çekimlerinin yapılması için gerekli tertibat ve bireylerin hazır edilmesi, ses ve ışık sistemi, düğün sırasında servis yapacak vazifeliler ve gibisi bir çok konu ile ilgili tüm hazırlıklara yer verildi.

DÜĞÜN İPTAL OLUNCA KAPORASINI İSTEDİ

Genç çiftin nişanı bozmasıyla; düğün mukaveledeki tarihe 30 gün kala iptal edildi.

Salon işletmecisi kapora ismi altında ödenen parayı ödemek istemedi.

İŞLETMECİ İTİRAZ ETTİ

Mukavele ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirten salon işletmecisi, belirlenen tarih ve saatte farklı bir tertip işine girmediğini, lakin tarihten yalnızca 30 gün evvel kontratın iptal edildiğini, kontratta bakiye kalan bedelin ödenmemesi nedeniyle düğün sahibi hakkında icra takibi başlattı.

Düğün sahibi icraya itiraz edince takip durduruldu.

Mağdur olduğunu öne süren salon işletmecisi, itirazın iptali ile takibine devamına karar verilmesini talep etti. Davalı düğün sahibi ise davanın reddini talep etti.

MAHKEME, MÜŞTERİYİ HAKLI BULDU

Mahkeme; tertibin yapılamaması nedeni ile işletmenin rastgele bir harcaması, masraf ve ziyanının bulunmadığına, davacının varsa uğradığı ziyanı somut olarak şahit beyanları ile de ispatlayamadığı, rastgele bir bilgi ve doküman sunmadığı gerekçesiyle davanın reddine hükmetti.

EMSAL KAPORA KARARI

Adalet Bakanlığı, kararın kanun faydasına bozulmasını talep etti.

Dava evrakını tekrar inceleyen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Mukaveledeki ’Alınan kaparo iade edilemez. Merasimden vazgeçildiği takdirde birebir tarihli gün ve saat satılmaz ise mutabakattaki fiyat tam alınır.’ formundaki ibarenin haksız koşul olduğu hatırlatıldı.

“İADE EDİLECEK”

Kararda şu tabirlere yer verildi:

“Sözleşme sırasında, tertip öncesinde işletmenin rastgele bir iptal durumuna karşı almış olduğu 500 TL kaporanın işletmenin iptal edilen geceyi tekrar satamasa dahi yalnızca düğün salonu yeri kiralama ziyanı için kâfi olduğu anlaşılmaktadır. Mahkemece kelam konusu yerin satılamaması halinde uğranılan olumsuz ziyanları da karşılar nitelikte karar verildiği anlaşılmaktadır. O halde mahkemece, uzman raporuna nazaran karar verildiği anlaşıldığından Adalet Bakanlığı’nın bu istikamete ilişen kanun faydasına bozma isteği yerinde görülmemiştir.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.