Ana Sayfa Spor 29 Mayıs 2022 18 Görüntüleme

Finansal Fair Play kurallarında değişiklik hazırlığı

Avrupa’daki futbol kulüplerinin harcamalarını denetim edebilmek için uygulanan Finansal Fair Play kurallarında değişiklik planlanıyor.

New York Times’ta yer alan haberde, UEFA’nın Avrupa’nın büyük ekiplerini temsil eden bir kümeyle yaptığı çalışmalarda sona geldiği ve yeni Finansal Fair Play kurallarını açıklamaya hazırlandığı belirtildi.

Uygulanması planan yeni kurallara nazaran ekiplerin harcama limitleri yıllara nazaran düşüş gösterecek. Yapılacak değişikliklerin akabinde kulüpler, gelirlerinin yüzde 90’ı kadar harcama yapabilecek ve sonrasında bu oran yüzde 70’e düşecek.

Maaş limiti kabul görmediHaberde, Aleksander Ceferin’in kadrolar ortasındaki harcama farklılıklarını dengeleyebilmek ve nizama sokabilmek için Finansal Fair Play yerine getirmek istediği maaş limiti sisteminin toplantıda kabul görmediği belirtildi. Avrupa’daki çalışma maddelerinin karmaşık olması ve maaş limiti sistemini mevcut durumda uygulamanın sıkıntı olacağının düşünülmesinin akabinde farklı alternatifler üzerinde çalışıldığı tabir edildi.

GELECEK AY OYLAMA SUNULACAK

Yapılması planlanan değişikliklerin, 7 Nisan’daki idare heyeti toplantısında oylama sunulacağı ve kabul görmesi halinde UEFA’nın kural kitapçığına ekleneceği kaydedildi. Ek olarak “Finansal Fair Play” başlığının değiştirilerek uygulanacak yeni sisteme, “Finansal Sürdürülebilirlik Düzenlemeleri” isminin verilmesinin planlandığı söz edildi.

2009 yılından bu yana uygulanan Finansal Fair Play kurallarını ihlale eden ekiplere verilen farklı cezalar, UEFA’ya yönelik tenkitlerin artmasına sebep olmuştu. Manchester City ve Paris Saint Germain’in yaptığı harcamalara karşın Finansal Fair Play kurallarına takılmaması, sisteme yönelik şikayetleri artırmıştı. Grupların yaptığı sponsorluk mutabakatlarının daha ayrıntılı inceleneceği ve kulüplerin, bu mutabakatlarla kurallara takılmadan harcama yapmasının önlenmesinin planlandığı kaydedildi.

UEFA LİG DÜŞÜREBİLECEK

Yeni finansal düzenlemenin uygulanmaya başlanmasıyla birlikte UEFA’nın, kural ihlali yapan kulüpleri Avrupa’da bir alt tertibe düşürebileceği tabir edildi. Şampiyonlar Ligi’nde yer alan bir kulüp, UEFA’nın koyduğu kuralları ihlal etmesi halinde Avrupa Ligi’ne düşürülebilecek. Ayrıyeten 2024’te uygulanmaya başlayan yeni Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde kulüplere puan silme ve para cezası verileceği belirtildi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com