Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 12 Nisan 2022 24 Görüntüleme

Fatih’te iş hanına bitişik minareyi görenler tepki gösterdi

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Hobyar Mahallesi’nde bulunan Gürün Han Mescidi, 1952 yılında Sivaslı bir iş beşerinin yardımlarıyla inşa edildi.

Gürün Han’da 1975 yılında çıkan yangın sonrası ziyan gören mescit, bu tarihte yenilendi. Lakin mescidin minaresi, yaşanan yangın sonrası iş hanına bitişik bir formda yapıldı.

MESCİDİN MİNARESİ İŞ HANINA BİTİŞİK YAPILDI

Minarenin, mimari ve estetik olarak makûs bir manzara oluşturulduğu görülürken, mescidin etrafında bulunan klima havalandırmalar ise manzara kirliliğine neden oluyor.

Ayrıyeten iş hanıyla bitişik olan mescidin minaresi toplumsal medyada da reaksiyon çekti.

“BU MESCİT VE MİNARE İSLAM ŞİARINA UYGUN DEĞİLDİR”

Mevzuyla ilgili açıklamada bulunan Tarihçi Halit Mestane, “Bu caminin tarihi çokta eski değil 1952 yılında yapılan ve iş hanları bölgesinde bir mescittir. Burası 1975’te bir yangın geçiriyor. Bu yangından sonra bu minare konuluyor. İslam tarihinde İslam’a uygun hal diye bir kavram vardır. Gördüğünüz bu mescit ve minare İslam şiarına uygun yapı değildir. O sanata, estetiğe, inceliğe ve edep kısmına yani İslam’da minare dediğimiz şey genelde yerden alta bir taban yapılır üste kadar çıkar. Binanın uzunluğunu da geçmelidir. Bizdeki minarenin alemi Allah’ı temsil eder. Okunan ezan hürmetli ve kıymetlidir. Bu İslam’a, sanata uyan bir alem değildir. Bu toplumsal medyada çok lisana geldi. Bununla alakalı İslam profesörleri de bu işin aslında insanları cezbetmeyeceği tam aksine şu gördüğünüz minare insanları İslam’a değil de güya İslam’dan uzaklaştırırcasına. Zira insan hoşu arar. Burada o sanat ve estetik yok. Buranın komşusu bir Mimar Sinan’ın yaptığına bakın bir de bu yapıta bakın ortadaki farkı görmek üzücü ve kırıcı oluyor” sözlerini kullandı.

“İNSANLARA GÖSTERMEK İSTİYORSAK MİNARE ÜST KALDIRILABİLİR”

Makus bir imaj oluşturan minare ile ilgili tahlil tekliflerini de sıralayan Mestane, “Birincisi bu minare bu binanın doruğuna koyulabilir. Sahiden buranın mescit olduğunu insanlara göstermek istiyorsak insanları çekmek istiyorsak bir biçimde minare üst kaldırılabilir. Öbür teklifim de mescid küçük bir mescit öbür bir yere taşınabilir. Birçok yerde harabe mescitler var. Onu ihya ederek yeniden birebir isimde de olur hiç fark etmez. İhya edilebilir” diye konuştu.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com