Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 8 Nisan 2022 27 Görüntüleme

Fahiş fiyat artışı yapan 896 firmaya 25,4 milyon lira ceza

Koronavirüsün hayatımıza girmesinin akabinde başlayan fahiş fiyat artışlarıyla ilgili kontroller, sürat kesmeden devam ediyor.

Vatandaşların mağdur olmasını istemeyen devlet, yapılan kontrollerde firmalara caydırıcı cezalar uyguluyor.

Hatta bu kontrolleri gerçekleştirmek, fiyat artışı ve stokçuluğun önüne geçmek için ise Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyeti oluşturuldu.

Heyetin oluşumu, vazife ve yetkileri ile fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarının denetlenmesine ve idari para cezalarının uygulanmasına ait tarz ve temeller 28 Mayıs 2020’de çıkarılan Haksız Fiyat Kıymetlendirme Şurası Yönetmeliği ile belirlendi.

Bu kapsamda kontrollerini sürdüren heyet son olarak; fahiş fiyat artışı yaptığı bedellendirilen 896 firmaya toplamda 25 milyon 448 bin 428 lira idari para cezası uygulanmasına ait karar verdi.

81 VİLAYETTE KONTROLLER YAPILDI, FİRMALAR TESPİT EDİLDİ

Haksız fiyat ve stokçuluğa yönelik faaliyetler kapsamında, Bakanlığa gelen fahiş fiyat artışlarına yönelik şikayetler üzerine geçen yıl başta büyükşehirler olmak üzere, ticaret vilayet müdürlükleri uyumunda marketler, pazar yerleri ve toptancılarda temel besin ve tüketim eserlerine yönelik 81 vilayette kontroller yapıldı.

Kontrollerde, arz talep istikrarıyla uyuşmayan fiyat artışları gözlemlenen eserler tespit edilerek, denetlenen firmalardan savunma alınarak eserlerin alış ve satış faturaları üzere gerekli bilgi ve evraklar talep edildi. Firmaların savunmaları ve temin edilen bilgiler kıymetlendirilmek üzere Haksız Fiyat Kıymetlendirme Konseyine sunuldu.

CEZALAR ARTIRILDI

Toplam 13 üyeden oluşan Şura tarafından fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmalara ceza uygulandı.

Stokçulukla uğraşta cezaların aktifliğinin artırılması ve caydırıcılığın sağlanmasını temin etmek üzere yapılan kanun değişikliğiyle üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık yaratıcı, piyasa istikrarını ve özgür rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunanlara uygulanan idari para cezasının alt ve üst hududu tekrar belirlendi. Buna nazaran, 50 bin lira olan alt hudut 100 bin liraya, 500 bin lira olan üst hudut 2 milyon liraya çıkarıldı.

ZİNCİR MARKETLER DENETLENDİ

Zincir marketlerde bilhassa temel besin ve gereksinim unsurlarında fahiş fiyat artışları olduğuna ait Bakanlığa ulaşan şikayet müracaatları üzerine müfettişlerce, ülke genelinde faaliyet gösteren, en yaygın şube ağına sahip zincir marketlerin 2021 yılında belirlenen eserlerin satışında fahiş fiyat artışı yapıp yapmadığının tespiti hedefiyle inceleme başlatıldı.

Bakliyat, yağlar, et ve et eserleri, süt ve süt eserleri, meyve ve zerzevat ile paklık gereçlerinin fiyatları incelendi.

896 FİRMAYA CEZA GELDİ

Ayrıyeten 2021 yılının son çeyreğinde fahiş fiyat artışları ile ilgili Bakanlığa yapılan şikayetler nedeniyle 81 vilayetteki ticaret vilayet müdürlüklerine haksız fiyat kontrollerinin gerçekleştirilmesi talimatı verildi. Bu kapsamda 81 vilayette eş vakitli gerçekleştirilen haksız fiyat kontrollerinde toplam 14 bin 181 firma ve 101 bin 338 eser denetlendi. Heyet vazifeye başladığı günden bugüne toplamda 17 toplantı gerçekleştirdi.

Bu toplantılarda, başta bakliyat ve zerzevat meyve üzere temel besin hususlarının yanı sıra cerrahi maske ve dezenfektan ile hami sıhhat eserleri üzere birçok eser kategorisinde fahiş fiyat artışı yaptığı bedellendirilen 896 firmaya toplamda 25 milyon 448 bin 428 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

OTOMOTİV BAYİSİNE STOKÇULUK CEZASI

Sıfır kilometre araç fiyatlarının düşürülmesini amaçlayan Cumhurbaşkanı Kararı sonrasında Bakanlığa ulaşan şikayetler üzerine kontrol başlatıldı. Kontrol sonuçlarının Haksız Fiyat Kıymetlendirme Şurasında görüşülmesi sonucunda ise bir otomotiv bayisine stokçuluk yaptığı gerekçesiyle ceza üst hududu olan 545 bin 550 lira idari para cezası verilmişti.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com