Ev almak isteyen orta gelirlinin imdadına Ziraat Bankası yetişti! Sadece 0,69 faizle konut kredisi veriliyor


Daha önce Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ortaklaşa bir şekilde hazırladığı ‘orta gelirli için konut destek kredisi’ projesi kapsamında başvurular Ziraat Bankası aracılığıyla alınmaya başladı. Ziraat Bankası’nın başvuruları almaya başlamasının ardından sağlanacak olan bu konut kredisinin detayları yeniden merak edilir oldu. Detayları bildiren isim ise, o dönemin Hazine ve Maliye Bakanı olan Nureddin Nebati olmuştu.

Hazine ve Maliye’nin bir önceki bakanı olan Nureddin Nebati’nin açıklamasıyla netleşen destek kredisi kapsamında ilk konutunu sıfır olarak almak isteyen kişilere yüzde 0,69’dan kredi sağlanacağı öğrenmişti. Yeni proje kapsamında konut kredisi başvurularını almaya başlamış olan Ziraat Bankası, ayda 4 bin 859 lira 43 kuruşa konut kredisi çekmeyi mümkün hale getirdi. İşte kredi detayları…

ZİRAAT BANKASI, YÜZDE 0,69’DAN KONUT KREDİSİ VERİYOR

Hatırlanacağı üzere dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, konuyla ilgili konut kredisinin ayrıntılarını bildirirken; “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla birlikte çalışarak, gelir düzeyi ve konut fiyatlarının genel seyri açısından ülkemizi 3 bölgede ele aldık. Programımız kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm illerimiz de 3. bölge olarak belirlenmiştir. Programımız çerçevesinde bankalarımız ve katılım finans kurumlarımız tarafından sağlanacak finansman tutarları: 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL’dir” ifadelerini kullanmıştı. Bu program kapsamında devreye giren Ziraat Bankası, yüzde 0,69’dan başlayan konut kredilerini orta gelirli ev almak isteyenlerin hizmetine sunmaya başladı.

AYLIK 4 BİN 859 LİRA 43 KURUŞ ÖDEMEYLE KREDİ ÇEKİLEBİLİYOR

Açıklamasının devamında; “Programımız kapsamında sağlanacak finansman sıfır konutlara yöneliktir. Programdan yararlanabilmek için hanehalkı toplam gelirini dikkate almaktayız. Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir. Ayrıca, 1. Bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerimizde konut almak isteyen vatandaşımızın, son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacaktır. 3. Bölgedeki illerimizdeyse ikamet şartı aranmayacaktır. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacaktır. Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar payı oranları %0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacaktır” diyen Hazine ve Maliyesi Eski Bakanı Nebati, kredinin tüm özelliklerini kamuoyuna aktaran isim olmuştu. Öte yandan bu kredi kapsamında Ziraat Bankası’ndan yüzde 0,69 faizle ve 15 yıl vade ile kredi çekecek bir kişinin 500 bin TL kredi kullanması halinde aylık ödeyeceği miktar 4 bin 859 lira 43 kuruş oluyor. 750 bin TL çeken kişi aylık 7 bin 289 lira 15 kuruş ödeme yapacakken, 1 milyon çeken kişinin ödeyeceği miktar ise 9 bin 718 lira 86 kuruş olarak Ziraat Bankası tarafından hesaplanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*