Ana Sayfa Gündem 6 Haziran 2022 19 Görüntüleme

Esenyurt’ta tapu anlaşmazlığı silahlı kavgaya dönüştü

İstanbul Esenyurt’ta Hayrettin Paşa Mahallesi’nde 3 bloktan oluşan rezidans projesinden daire alan vatandaşlar, hayatını şokunu yaşadı.

Projenin küçük ortağının, eli silahlı bir çete ile birlikte lüks rezidanstaki 224 daireyi toplamda 780 şahsa uydurma evraklarla satarak 150 milyonluk vurgun yaptığı tez edildi.

Tapu kayıtlarında daire aldığını sanan birçok yabancı asıllı mağdurların, ödedikleri milyonlarca liranın aslında 1 santimetreye ödendiği ileri sürüldü. 600’ü aşkın mağdurun durumu yargıya taşıdığı öğrenilirken, inşaata 22 milyon dolar harcayan müteahhidin siteye giremediği öne sürüldü.

ELİ SİLAHLI ÇETE, DAİRESİNE OTURMAK İSTEYENLERE MÜSAADE VERMEDİ

Parasını verip dairesine geçmek isteyen mağdurların ise rezidansı mesken tutan bireyler tarafından siteye alınmadığı sav edildi.

Kendi yaptığı rezidansa giremediğini kaydeden müteahhit firma yetkilisi Metin Uçar, binanın dış cephesine “Bu projede geçersiz satışlar yapılmaktadır” pankartı astı.

“KENDİ YAPTIĞIM REZİDANSA GİREMİYORUM”

Projeyi hayata geçiren şirketin yetkilisi Metin Uçar, “Projede bahsi geçen yerin yüzde 73’lük kısmı şirketimize ilişkin. Toplamda 224 daire ve 14 işyeri bulunuyor bu projede ve ben toplamda 44 milyon TL para harcadım. Biz bu projenin yüzde 90’lık kısmını yıllar içinde tamamladık ve ortağımın yanlış davranışları nedeniyle çıkmaza girdik. 224 dairelik bu projede ortaklarımızın yanlışı nedeniyle yaklaşık 780 satış oldu. Bu satışlar külliyen geçersiz evraklarla ve yetkisiz biçimde oldu. Benim kaşe ve evraklarımı taklit ederek yasadışı bir biçimde satış yaptılar. Bu teknikle hala insanları dolandırmaya devam ediyorlar. Biz de bu durumu mağdurlar ile yargıya taşıdık.

“O REZİDANSA ELİ SİLAHLI BİR ÇETE YERLEŞTİ”

Şu anda o binalara ne ben ne de hak sahibi müşterilerimiz girebiliyor. Zira o rezidansa eli silahlı bir çete yerleşti. Bu silahlı beşerler bizi oraya sokmayarak hala yasadışı satış yapmaya çalışıyorlar. Hatta kelamda mesken satışı dışında insanları içeri alarak konut kiralıyor, ortak sarfiyatlar için para topluyorlar. Ben bu durumun düzeltilmesi için 7 kere şufa davası açtım lakin bir sonuç alamadım. Bu süreçte tehdit ve darbedildim. Benim dışımda da geçtiğimiz günlerde daire sahibi bir vatandaş konutuna girmek isteyince silahla vurularak yaralandı. Devletimizin bir evvel bu duruma el atmasını bekliyoruz.” diyerek yaşadıklarını anlattı.

“150 MİLYON LİRALIK HAKSIZ ÇIKAR ELDE ETTİLER”

Bütün birikimini bu projeye yatırdığını belirten mağdurlardan Ufuk Sekreter, “Ben arsa hissesi üzerinden rezidansta daire almıştım. Toplamda 5 daire var ve projenin birinci başında bu işe başladım. Daha sonrasında öğrendik ki bu projeye eli silahlı bir çete dahil olmuş. Bu çete bir daire hissesi olan arsa karşılığını bilhassa yabancılara satmış. 40-50 bireye bir dairenin satıldığı olmuş. 1 santimetre, 10 santimetre, 1 metrekareye böldükleri arsa hisselerini, onlarca vatandaşa konut parasına satmışlar. Yani bizim dairelerimizi 30, 40 hatta 50 bireye bölüştürerek satmışlar. Bu beşerler hala uydurma evraklarla satış yapmaya devam ediyorlar ve bu işten 150 milyon TL’lik haksız kar elde ettiler. Ben 2013 yılından beri bekliyorum bu daireleri, bütün birikimimi bu projeye yatırmıştım. Geçtiğimiz hafta ise bir mağdur arkadaşımızın dairesini görmek isteyince başına gelmeyen kalmadığını duyduk. Bu eli silahlı çete tarafından bacağından vurulmuş.” dedi.

“1 METREKARELİK YERİ 1 MİLYON LİRAYA SATTILAR”

Müvekkilinin yaşandığı mağduriyeti anlatan Avukat Birsel Baran, “Yabancı asıllı müvekkilim Esenyurt’tan 3 oda 1 salon daire aldığını söyledi. İlerleyen süreçte ise satılan daireye gittiğini, tapusunu aldığını ve hatta tadilat dahi yaptığını belirterek konutunu teslim alamadığını söyledi. Bizde bunun üzerine 13 Mart günü daireyi teslim almak için polis eşliğinde bahsi geçen rezidansa gittik. Oradaki vazifeliler ise dairenin bize satılmadığını, orada öbür insanların oturduğunu söylediler. Daha sonrasında müvekkilim evraklarını inceledim ve tapu senedinde 1 metrekarelik yerin 1 milyon 50 TL’ye satıldığını gördüm. Bu biçimde dolandırıldığımızı anlayarak tekrardan polis eşliğinde dairemize gittik. Gördük ki bize satılan yerde beşerler oturuyor. Bunun dışında ise bize satılan 3 oda bir salon dairenin gösterdikleri 1 oda bir salon daire ile birebir olmadığını gördük.” diye konuştu.

“BACAĞINDAN VURULDU”

Argümana nazaran, geçtiğimiz hafta tıpkı rezidanstan konut alan bir kişi, dairesini görmek için gittiği sırada rezidansı mesken tutan silahlı şahıslar tarafından bacağından vuruldu. Yaşanan o silahlı yaralama olayı ise bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com