Ana Sayfa Ekonomi 17 Nisan 2022 21 Görüntüleme

Emtia fiyatlarını etkileyen faktörler artıyor

Emtia fiyatları, geçen hafta ABD Merkez Bankası (Fed) kararları, bilhassa Çin’de artan koronavirüs salgınındaki olay sayıları ve Rusya-Ukrayna savaşının tesiriyle genel olarak düşüş eğilimi gösterdi.

Emtia piyasasında bir evvelki hafta görülen satış baskısı, geçen hafta devam da etti. Fed’in siyaset faizini yükseltmesi, tedarik konusundaki olumlu haber akışının talebi azaltacağına yönelik tasalar ve Rusya-Ukrayna savaşındaki müzakere haberleri emtia fiyatlarını yükseltti.

ENFLASYON ARTIŞLARI DEVAM EDİYOR

Analistler, emtia fiyatları üzerindeki satış baskısına rağmen global çapta enflasyon kaygılarının devam ettiğine dikkati çekti.

Altının ons fiyatı, “şahinleşen” Fed ve Rusya-Ukrayna savaşındaki müzakere haberleriyle gerileyerek haftalık bazda yüzde 3,3 düşüşle 1.920 dolara geriledi.

GÜMÜŞ, PALARYUM VE PLATİN BEDEL KAYBETTİ

Geçen hafta COMEX piyasasında süreç gören gümüş yüzde 3,3, New York Ticaret Borsası’nda süreç gören paladyum yüzde 11,2 ve platin yüzde 4,1 kıymet kaybetti.

BAKIR FİYATI ARTTI

COMEX piyasasında süreç gören bakır ise yüzde 1,4 artış kaydetti. Bakırda arz kesintisi ve düşük global stoklarla ilgili beklentiler, Rusya-Ukrayna savaşının global büyüme üzerindeki tesiri ve artan faiz oranlarına ait tasaları geride bırakıyor. Şili’de bakır üretiminin düşüş göstermesi de fiyatların yükselmesini sağlayan nedenler ortasında öne çıkıyor.

Analistler, global bakır üretiminin değerli bir kısmını Şili’nin gerçekleştirdiğini bildirdi.

NİKEL KAOSU SÜRÜYOR

Emtia piyasasında, geçen hafta nikel kaosu devam etti. Londra Metal Borsası, bir evvelki hafta tüm fiziki teslimatlı nikel kontratlarını erteleme kararı almıştı. Londra Metal Borsası’nda geçen hafta sürece açılan nikel yüzde 8,5 düşüş kaydettikten sonra süreçler “teknik sistem hatası” gerekçesiyle tekrar askıya alınmıştı. Nikel süreçleri daha sonra tekrar sürece açılmıştı.

Londra Metal Borsası, daha sonra nikel vadeli süreçlerde yüzde 15’e kadar müsaade verdi. Nikel vadelileri yüzde 12 düşüşle 36 bin 915 dolara kadar geriledi.
Brent petrol ise geçen haftayı yüzde 3,8 düşüşle tamamladı.

TARIM EMTİALARINDA SATIŞ BASKISI

Tarım emtialarında da geçen hafta aşağı taraflı bir seyir izlendi.
New York Ticaret Borsası’nda süreç gören pamuk yüzde 4,8 paha kazanırken, kahve yüzde 1,1, şeker yüzde 1,6 ve kakao yüzde 3,2 paha kaybetti.

Chicago Ticaret Borsası’nda süreç gören buğday yüzde 4,2, mısır yüzde 2,8 ve soya fasulyesi yüzde 0,6 azalış kaydetti.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com