Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 8 Mayıs 2022 27 Görüntüleme

Elektrikli araç şarj istasyonuna yatırım desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Teknolojik Eser Yatırım Takviye Programı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, kamu kurum ve kuruluşları ile vakıflar yahut milletlerarası fonlar tarafından desteklenen endüstriye yönelik, teknoloji geliştirme bölgelerinde yer alan işletmeler ile kamu araştırma enstitü/merkezlerinin AR-GE ve yenilik projeleri/faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan teknolojik eserler ile ilgili üretime yönelik yatırımlarına, öz kaynaklar kullanılarak yapılan AR-GE faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan ve patenti alınan yahut TÜBİTAK tarafından onaylanan teknolojik eserler ile ilgili üretime yönelik yatırımlara, proje bedelinin yüzde 60’ına ve 10 milyon liraya kadar geri ödemesiz takviye sağlanacak.

20 MİLYON LİRAYA KADAR GERİ ÖDEMESİZ DAYANAK

Ekonomik tesir seviyesi yüksek ve birden çok kesimde gelişimi hızlandırma potansiyeline sahip mobilite alanında elektrikli araçlar için süratli şarj istasyonlarının kurulmasına yönelik yatırımların ise yüzde 75’ine ve 20 milyon liraya kadar geri ödemesiz takviye verilecek.

İşletmenin talep etmesi halinde makine ve teçhizat dayanağı kapsamında tanımlanan dayanak meblağının yüzde 25’ine kadar teminat karşılığında ön ödeme yapılabilecek.

YAZILIM MASRAFLARI DESTEKLEME KAPSAMINA DAHİL

Düzenlemeyle makine ve teçhizat üzerinde çalışan yazılım sarfiyatları de destekleme kapsamına dahil edildi. Makine ve teçhizat dayanağı sağlanacak yatırım projeleri için dayanak mühleti, Bakanlık ile işletme ortasında yapılan mukavelenin imza tarihinden başlayarak en fazla 36 ay olarak belirlendi.

6 AYA KADAR EK MÜHLET

Uygun görülmesi halinde bir sefere mahsus 6 aya kadar ek müddet verilebilecek. Bu projeler için işletme masrafı dayanağı uygulanmayacak.

Bu kapsamda takviye programından yararlanılarak alınan makine ve teçhizat için takviyeden yararlanmada 3 yıl olarak öngörülen satılamama, kiralanamama ve devredilememeye yönelik sınırlama, makine ve teçhizatın kullanım yeri ve gayesi değişmemek kaydıyla 1 yıl olarak uygulanacak.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com