Ana Sayfa Ekonomi 8 Mayıs 2022 19 Görüntüleme

Elazığ’da çarşı pazarda Ramazan telaşı başladı

Ramazan hazırlıkları tüm yurtta devam ederken, Elazığ’ın tarihi Kapalı Çarşı’sında da esnaf, çalışmalarına devam ediyor.

SAHURLUK VE İFTARİYELİKLER HAZIRLANIYOR

Esnaflar, müşterilerinin sahur ve iftar gereksinimlerini karşılamak için en çok tercih edilen köy eserleri, hurma, orcik, baharat üzere eserlerini hazırladı.

ESERLER RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI

Eserlerini raflara tek tek dizen çarşı esnafı, müşterileri beklemeye başladı. Çarşının yavaş yavaş hareketlendiğini lisana getiren esnaflar, tüm hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

“KAPALI ÇARŞI OLARAK DÜZGÜNÜZ, HOŞ VE KALİTELİ ESERLER VAR”

Ramazan hazırlıklarına biraz erken başladıklarını belirten çarşı esnafı Levent Sevinç, “Ürünlerimizde fiyat olarak bir büyük marketle kıyasladığımızda ortada uçurumlar var. Büyük marketlere gittiğimizde 1 kilogram kaşar peyniri almaya kalktığımızda kilosunu 100 lira olarak görüyoruz. Bizim peynirlerin yerini de katiyetle tutmaz. Ramazan’da da sahurun olmazsa olmazı tereyağı, tulum peyniri, köy peyniri, bunlar başı çeker. Fiyatlarımızda çok olağan, küçük bir artırım var. Geçen hafta süt eserlerine yapılan artırımdan sonra bu fiyatlar hiçbir şey.


KÖYLÜ ESERLERİ SATILIYOR

Kapalı Çarşı köylü eserlerinin satıldığı bir yerdir. Bizim direkt köylüden alıp sattığımız bir yer, fabrikasyon yahut pastörize değil. Her hangi bir süt tozu kullanılmadan yapılıyor. O yüzden de hem fiyat olarak hem kalite olarak Kapalı Çarşıyı denemelerini tavsiye ediyoruz. Kapalı Çarşı olarak uygunuz, hoş ve kaliteli eserler var. Köy eserleri olduğu için eserlerimiz doğaldır. Taze peynire, tereyağına tulum peynirine ana kalemlerimiz de bunlardır.” dedi.

“KAPALI ÇARŞI BİR KÖY PAZARIDIR”

Ramazan ayı yoğunluğun başladığını aktaran Kapalı Çarşı Derneği Lideri Yargıç Buyruk, “Ramazan’ın rahmeti bizimle birlikte olur. Bilindiği üzere Kapalı Çarşı bir köy pazarıdır. Yem fiyatları, arpa fiyatları et ve süt eserlerine tesir ediyor. Ramazan münasebetiyle gelen eserlerimiz de var.


HURMALAR HİCAZ’DAN

Bunlar çoklukla Hicaz Bölgesi’nden geliyor. Bilhassa hurma çeşitlerinden bahsediyorum. Onlarda da bu sene bir kasvet yaşıyoruz. Geçen sene tekrar fiyatlar daha olağandı. Bu sene her esere kilogram başı 10 ile 15 lira katkı hissesi geldi. Buna göre Ramazan ayında çeşit çeşit eserler geliyor. Hurma olsun, tahin, helva, bal ve pekmez Ramazan ayında ağır talep gösterilen eserlerdir. Yerli üretimde fazla bir kar marjı yok.” diye konuştu.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com