Ana Sayfa Ekonomi 21 Nisan 2022 19 Görüntüleme

Dünyada bir ilk! Türk kuyumcuların bankası: Altınbank nedir, ne zaman açılacak?

Türk kuyumculuk kesimi, banka kurmaya hazırlanıyor.

40 bin kuyumcuyu kapsayan Türkiye kuyumcuları kendi bankalarını kurarak  kredi ve finansal meselelerine kalıcı tahlil bulmak gayesiyle Altınbank’ı kuracaklarını açıkladı.

İstanbul Kuyumcular Odası Lideri Mustafa Atayık “Altınbank, altın bankacılığının lokomotifi olacak. Tüm bölüm paydaşlarımız bankanın ortağı olabilecek” tabirlerini kullandı.

Altın kesimi yatırımcıları ve vatandaşlar, “Altınbank” hakkında ayrıntıları inceliyor.

Altınbank nedir, nasıl çalışacak, ne vakit açılacak merak konusu.

İşte kuyumcuların bankası Altınbank hakkında bilgiler…

ALTINBANK NEDİR, NASIL ÇALIŞACAK?

İstanbul Kuyumcular Odası Lideri Mustafa Atayık, Altınbank ile kuyumculuk dalının bankacılık alanındaki kredi muhtaçlıklarının karşılanması, sahip olunan güçlü sermaye yapılarının kıymetlendirilmesi, bölümün ve ihracatın desteklenmesi, geliştirilmesi ve yastık altındaki altınların iktisada kazandırılmasının amaçlandığını kaydetti.

Altınbank’ın kurulacağı muştusunu vermek istediğini tabir eden İKO Lideri Mustafa Atayık, şunları kaydetti:

“Tüm dal paydaşlarımız bankanın ortağı olabilecek. Banka, dala özel kredi sistemlerinin geliştirilmesinde farklı bir yaklaşım getirecek. Altınbank ile ihracat yüklü çalışan firmalar kolay kredi bulabilecek.

Fabrikalarımız ve bilhassa küçük ölçekli atölye ve sanatkarlarımız aktif bir biçimde desteklenmiş olacak. Ayrıyeten, bölümümüzü ilgilendiren mega projelere de finansal katkı sunacak.

Altınbank için üzerinde çalıştığımız projelendirilmiş altın/emtia/döviz transfer sistemleri yani EDT sayesinde, kuyumculuk ve yetkili kuruluş tertiplerinin kullanımı sayesinde süreçler kolaylıkla oluşturulabilecektir.

Fiziki teslimat ve saklama merkezleri, bölümde gelişmiş fiziki transfer imkanları sağlanacak ve böylelikle ülkemizde tahminen de dünyada eşi gibisi görülmemiş bir sistemin hayata geçirilmesini sağlayacaktır.

Ayrıyeten, Borsa İstanbul üyeleri için de bir kaynak oluşturacaktır. Vatandaşlar için ‘İkinci Adresiniz’ ve ‘Güvenli Limanınız’ sloganlarının mana bulduğu nokta olacaktır. Fiziki olarak değerli madenlere, taşlara ve dövize en kolay erişilebilen banka hüviyetine kavuşması hedeflenmektir.”


ALTINBANK NE VAKİT AÇILACAK?

İstanbul Kuyumcular Odası olarak bir müddettir Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Şurası (BDDK), ilgili Bakanlıklar ile karşılıklı olarak sürdürdükleri görüşmelerde ve yapılan değerlendirmelerde kıymetli bir basamağa geldiklerini belirten İKO Lideri Mustafa Atayık, “Bir banka kurmak için TMSF ve BDDK ile yaptığımız görüşmelerde, dalın yapısına uygun olan bir bankanın İKO önderliğinde tekrar yapılandırılması konusunda ilerleme kaydetmiş bulunuyoruz.” dedi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com