Ana Sayfa Dünya 20 Mart 2022 13 Görüntüleme

Avustralya hükümeti 2 oligarkı daha yaptırım listesine aldı

Dışişleri Bakanlığının resmi internet sayfasından yazılı açıklamada bulunan Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşta Rus tarafına uyguladıkları yaptırımları genişlettiklerini duyurdu.

Yeni yatırımlara oligarkların yanı sıra 11 Rus bankasını ve devlet kuruluşunu dahil ettiklerini açıklayan Payne, “Listede, Rusya Ulusal Varlık Fonu ve Maliye Bakanlığı yer alıyor. Son vakitlerde Rusya Merkez Bankası’nı dahil etmemizle birlikte, Avustralya artık Rusya’nın dış borcunu ihraç etmekten ve yönetmekten sorumlu tüm Rus Hükümeti kurumlarını maksat aldı.” tabirini kullandı.

RUS OLİGARKLAR DERİPASKA VE VEKSELBERG LİSTEYE DAHİL EDİLDİ

Avustralya’da Rio Tinto tarafından işletilen Gladstone’daki bir alümina rafinerisinde payı olan oligarklardan Oleg Deripaska ile Beetaloo Havzası’ndaki bir gaz projesiyle ilgilenen Viktor Vekselberg’in, Avustralya hükümetinin yaptırım listesindeki 41 oligark ve aile üyesi ortasında yer almaması reaksiyon çekmişti.

Rus milyarderler Deripaska ve Vekselberg’in de yeni yaptırım listesine dahil edildiğini duyuran Payne, “Putin’e yakın oligarklar üzerindeki yaptırım baskısını artırmaya devam ediyoruz. Halihazırda maksatlı mali yaptırımlar ve seyahat yasakları koyduğumuz 41 oligark ve birinci dereceden aile üyesine ek olarak, Avustralya, artık Avustralya’daki ticari çıkarlarıyla temaslı iki milyarder Oleg Deripaska ve Viktor Vekselberg’i listeye ekledi.” açıklamasında bulundu.

AVUSTRALYA’NIN 2 OLİGARKI YAPTIRIM LİSTESİNE ALMAMASI REAKSİYON ÇEKMİŞTİ

Deripaska ve Vekselberg, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhakı da dahil olmak üzere 2018’de ABD tarafından yaptırım uygulanan oligarklar ortasında da yer aldı. Bununla birlikte geçen hafta İngiltere hükümeti, Deripaska’yı Ukrayna’ya karşı savaş nedeniyle yaptırım uygulanan 7 tesirli iş figürü ortasına dahil etti.

Fakat Avustralya’nın, Rusya-Ukrayna savaşında yaptırım uygulanan kişi ve kurumlar konusunda İngiltere ve ABD ile ortak hareket ederken, Putin ile ilişkili 2 Rus oligarkını yaptırım listesine dahil etmemesi, birtakım soruları da beraberinde getirmişti.

Avustralya’nın 2 Rus oligarkına yaptırım uygulamamasına mana veremediğini belirten Avustralasya Kurumsal Sorumluluk Merkezi Aktivist Yatırımcı Kümesinin İklim ve Etraf Yöneticisi Dan Gocher, “Putin’le kontakları esaslı ve yıllardır var. Dışişleri Bakanlığının onları listeye eklemesini engellemek için umarız Avustralyalı şirketleri, onları listeden çıkarmak için lobi yapmamıştır. Bu, güzel olmaz.” tabirleriyle reaksiyon göstermişti.

Hint-Pasifik ülkeleri ortasında Rusya’ya karşı en proaktif ve kapsamlı yaptırım siyasetini uygulayan Avustralya hükümetine minnettar olduklarını söyleyen Ukrayna’nın Canberra Büyükelçisi Volodymyr Shalkivskiy, “Bu Rus oligarklarının, bir sonraki yaptırım listesine dahil edilmesini umuyoruz.” demişti.

KISITLAYICI TEDBİRLER UYGULAMAYA KONMUŞTU

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle Rusya Devlet Lideri Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Başbakan Mihail Mişustin ve İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev’e Avustralya’ya giriş yasağı getirmişti.

Avustralya’nın uygulamaya koyduğu yaptırımlar çerçevesinde, Rus oligarkların yanı sıra Rusya Merkez Bankasının memleketler arası rezervlerini ve yatırımlarını zayıflatacak biçimde kısıtlayıcı tedbirler de uygulamaya başlanmıştı.

Yaptırımlar, Rus bankalarının SWIFT kodlarını global ödeme iletileşme sisteminden çıkararak, Rus ticaret ve yatırım akışlarını kesintiye uğratıp Rusya iktisadına önemli maliyetler getirmeyi gaye almıştı.

Avustralya’nın yaptırımları kapsamında, 41 oligark ve yakın aile üyeleri de dahil olmak üzere 460’tan fazla kişi, işletme ve kuruluşa yaptırım uygulanıyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.