Ana Sayfa Sağlık 21 Mayıs 2022 19 Görüntüleme

Doğurganlığı artıran folik asit açısından en zengin 15 besin

Folik asit yahut bir başka ismiyle B9 vitamini suda eriyen bir vitamindir. Birtakım besinler, bilhassa koyu yeşil yapraklı sebzeler kıymetli ölçüde folik asit içerir.

Folik asit, bedenin düzgün çalışması için gereklidir, birçok kimyasal tepkide yer alır ve birçok işleve katılır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu, hudut sisteminin işleyişi, bağışıklık sisteminin işleyişi, hücre oluşumu (özellikle yaraların düzgünleşme sürecinde) ve fetusta nöral tüpün kapatılması ve böylelikle doğum kusurlarının önlenmesinde vazife alır.

Folik asit, bilhassa çocukluk ve ergenlik devrinde ve hamilelik devri ve öncesinde çok değerlidir. Çeşitli doğum kusurlarını önler.

FOLİK ASİDİN YARARLARI

Folik asidin yararları genel olarak şunlardır.

– Birtakım doğum kusurlarıı önler (nöral tüp kusurları),

– Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır,

– Depresyonla uğraşta yardım eder,

– Alzheimer hastalığını önlenmesine katkıda bulunur,

– Parkinson hastalığını yavaşlatır,

– Kansere karşı savaşır.

FOLİK ASİT EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ

Folik asit eksikliğinin belirtileri ortasında sebepsiz kilo kaybı, ishal, anemi, ruhsal bozukluklar, epilepsi ve depresyon bulunur.

Beden üretemediği için folik asit besinlerle alınmalıdır. Günlük alınması gereken folik asit ölçüsü erkekler ve bayanlar için 400 mcg/gün ve gebe bayanlar için 600 mcg/gün.

Folik asit destekleri, hamilelik sırasında maternal doku büyümesi, olağan amino asit metabolizması, kan hücresi oluşumu, homosistein metabolizması, bağışıklık sisteminin olağan işleyişi, yorgunluğun azaltılması, olağan zihinsel fonksiyonlar, hücre bölünmesi üzere çeşitli sıhhat yararları için kullanılabilir.

HAMİLELİKTE ÇOK KIYMETLİ

Folik asit hamilelikte gerekli vitaminlerden biridir. Ayrıyeten hamilelikten birkaç ay evvel bile folat seviyesi izlenmeli ve eksiklik durumunda destek uygulanmalıdır.

Hamilelik sırasında B9 vitamini gereksinimi artar. Gereğince tüketmeyen gebe bayanlar bilhassa büyüme geriliği, erken doğum riski ve düşük üzere olumsuz sonuçlar yaşayabilir.

Folik asit hamilelik sırasında (ilk haftalarda merkezi hudut sisteminin gelişimi) bedende kıymetli bir role sahip olan B12 vitamini ile birlikte hareket eder.

FOLİK ASİT AÇISINDAN VARLIKLI 15 BESİN

Folik asit açısından en varlıklı besinler şunlardır:

Sakatat

Sakatatlar, bilhassa tavuk ve dana karaciğerleri 300 ila 700 mcg/100 gr ortasında folik asit içerirler. Hamilelikte sakatat tüketimi önerilmemektedir. A vitamini açısından çok zengindirler ve bu vitamin, yüksek dozlarda fetüs için tehlikelidir.

Mercimek

Mercimek, kusursuz antioksidan kaynaklarının yanı sıra demir, çinko ve folik asit kaynağıdır. 100 gram pişmiş mercimek 181 mcg folik asit içerir.

Yumurta Sarısı

Yumurta kusursuz bir protein kaynağıdır. Ayrıyeten 100 gram yumurta 166 mcg folik asit içerir ve gebeler için kusursuz bir vitamin olan kolin ve gözleri ve görmeyi koruyan karotenoidlere de sahiptir.

Ispanak

Ispanak kusursuz bir folik asit kaynağıdır. 100 gram ıspanak 125 mcg folik asit içerir. Ayrıyeten C vitamini, A vitamini, K vitamini ve güçlü antioksidanlar içerirler.

Fındık

Fındık, mineral zenginliği ve günlük kullanım kolaylığı (aşerme durumunda, aperatif olarak, salatalarda vb.) nedeniyle güzel bir atıştırmalıktır. 100 gram fndık 125 mcg folik asit içerir.

Bezelye

Bezelye olağanüstü bir protein ve demir kaynağıdır, ayrıyeten 100 gramında 119 mcg folik asit içerir.

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası C vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir ve ayrıyeten güzel folik asit kaynağıdır. 100 gram Brüksel lahanası 113 mcg folik asit içerir.

Polen

Polen, folik asit de dahil olmak üzere mineraller ve vitaminler açısından zenginliği ile kovandan çıkan sihirli yiyeceklerden biridir: 100 gram taze polen 993 mcg folik asit içerir.

Kestane Unu

Mineraller açısından zenginliği ile kestanenin birçok yararı vardır. Birebir vakitte 100 gramında 215 mcg folik asit de dahil olmak üzere B kümesi vitaminleri içerir.

Folik Asit İçeren Öbür Besinler (100 gram)

Fasulye: 389 mcg

Kavrulmuş çekirdek: 238 mcg

Nohut: 172 mcg

Karalahana: 166 mcg

Kuşkonmaz: 149 mcg

Çavdar ekmeği: 134.3 mcg

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com