Ana Sayfa Yaşam 19 Mart 2022 22 Görüntüleme

Diyanet 18 Mart 2022 Cuma Hutbesi konusu ve metni: Çanakkale Zaferi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan cuma hutbesinin bu haftaki konusu açıklandı.

Cuma namazı için mescide gidecek olan vatandaşlar, her hafta farklı bir mevzuyu ele alan Cuma hutbesi konusu nedir? sorusuna cevap aranıyor.

Hutbenin bu haftaki konusu “Çanakkale Zaferi” oldu. Diyanet hutbe husus başlığını “Çanakkale Zaferi, Bir Milletin Tekrar Dirilişi” olarak duyurdu.

İşte 18 Mart 2022 Cuma hutbesi konusu ve tam metni…

18 MART DİYANET CUMA HUTBESİ METNİ

Saygıdeğer Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Şanlı Rabbimiz şöyle buyuruyor:

“Sonra Allah, Resûlü’nün ve müminlerin üzerine iç huzuru ve inanç duygusu veren rahmetini indirdi, ayrıyeten göremediğiniz ordular gönderdi ve o inkârcıları ağır bir hezimete uğrattı. Kâfirlerin cezası işte budur!”

Okuduğum hadis-i şerifte Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor:

“Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi dilek etmez. Yalnızca şehit, gördüğü prestij ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve onlarca kere yine şehit olmayı ister.”

Aziz Müminler!

Ulu tarihimiz kahramanlık destanlarıyla doludur. Ecdadımız, i’lâ-yi kelimetullah için kaç beldeleri ve gönülleri fethetmiştir. İslam’ın izzetini, Müslümanların haysiyetini ve kutsal bedellerini müdafaa etmek için canından, cananından, bütün varından vazgeçmiştir. Lakin tarihin hiçbir devrinde özgürlüğünden ve bağımsızlığından ödün vermemiştir. Zulme istek göstermemiş, zalime boyun eğmemiştir. İşte, bundan tam 107 yıl evvel kazandığımız Çanakkale Zaferi de, Rabbimizin lütuf ve inayeti, milletimizin iman, yürek ve fedakârlığıyla verdiği eşsiz bir imtihanın, çetin bir uğraşın ismidir. Annelerin dualarıyla cepheye koşan, vatanı uğruna canından geçmeyi canına minnet sayan kınalıkuzuların, dünya durdukça unutulmayacak destanıdır.

Değerli Müslümanlar!

Çanakkale, zulmün ve küfrün her türlü imkân ve silahına rağmen, iman dolu yüreklerin kıyâm ettiği, yerin ve göğün “Allah-u Ekber” nidalarıyla inlediği bir şahlanıştır. Çanakkale, “Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor; Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!” dizelerinin beden bulmuş hali, Allah yolunda cihad ve şehadet ruhudur. Çanakkale, Anadolu’nun her konutundan, Rumeli’nin her bölgesinden, İslâm coğrafyasının her beldesinden imanı, gayesi ve duygusu bir olan müminlerin sıradağlar üzere omuz omuza vererek gösterdiği ümmet olma şuurudur. Çanakkale, düşman askerinin yarasını gömleğiyle saran, kendi yarasına ise toprak basan, kırbasındaki suyu düşmanıyla paylaşan kahraman Mehmetçiğin dünyaya öğrettiği İslam’ın savaş hukukudur.

Pahalı Müminler!

Hutbemi Çanakkale şehitlerine ithaf edilen şu dizelerle bitiriyorum:

Âsım’ın kuşağı… diyordum ya… nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek… Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker! Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı paha. Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i… Bedr’in arslanları lakin, bu kadar ulu idi… Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber, Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.


teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com