Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 10 Nisan 2022 24 Görüntüleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’ne katılacak

Belçika’nın başşehir Brüksel’deki NATO Karargahı, harikulâde toplantıda askeri ittifaka üye ülkelerin başkanlarını ağırlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Mart’ta gerçekleştirilecek NATO Önderler Tepesi için Brüksel’e gidecek.

ERDOĞAN, TÜRKİYE’NİN TEŞEBBÜSLERİNİ ANLATACAK

Rusya-Ukrayna savaşının durdurulmasına ait yürütülen diplomatik teşebbüsler çerçevesinde dünya önderlerini Ankara’da ağırlayan, ayrıyeten telefon diplomasisi de yürüten Erdoğan, NATO’daki toplantıda Türkiye’nin ateşkes konusundaki tahlil tekliflerini önderlere aktaracak.

Bu kapsamda Erdoğan, 23-24 Mart’ta Brüksel’de kritik temaslarda bulunacak. Türkiye’nin Karadeniz’in kuzeyinde devam eden savaşla ilgili hali, Erdoğan tarafından lisana getirilecek.

İKİLİ GÖRÜŞMELER YAPACAK

Öte yandan Erdoğan’ın, NATO Önderler Tepesi kapsamında öteki ülkelerin başkanlarıyla ikili görüşme formatında bir ortaya gelmesi bekleniyor.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞININ AKABİNDE AĞIR MEKİK DİPLOMASİSİ

Türkiye, Moskova-Kiev çizgisinde silahların susturulması için teşebbüslerini ağır bir mekik diplomasisi ile sürdürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hem Rusya hem de Ukrayna’da iki ülkeden mevkidaşıyla görüşme gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Çankaya Köşkü’ndeki görüşmesinin akabinde yaptığı açıklamada, iki NATO müttefiki olarak, detaylı fikir teatisinde bulunduklarına dikkati çekmişti.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI

Erdoğan, “Ayın 24’ünde NATO Önderler Doruğu olacak. Bu tepede kaldığımız yerden görüşmeleri devam ettirme fırsatını da bulabiliriz. Zira Rusya-Ukrayna ortasındaki süreç devam ediyor. İki NATO müttefiki olarak neler yapılabilir, ne üzere adımlar atılabilir bunları tekrar kıymetlendirme imkanı da buluşacağız.” diye konuşmuştu.

RUS VE UKRAYNALI BAKANLAR ANTALYA’DA GÖRÜŞTÜ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Antalya Diplomasi Forumu’na katılmış, sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba, Bakan Çavuşoğlu’nun arabuluculuğunda Antalya’da bir ortaya gelmişti.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com