Ana Sayfa Dünya 3 Mayıs 2022 24 Görüntüleme

Çin’de uçağın düşüş nedeni araştırılıyor

Çin’de China Eastern Hava Yolları’na ilişkin, 132 kişiyi taşıyan uçağın düşüş nedeni mercek altına alındı.

Kunming’den kalkış yapan ve içinde 123 yolcu ile 9 mürettebatın bulunduğu Boeing 737-800, Guangdong eyaletine giderken, Vucou kentinde dağlık bölgeye düştü.

SON DERECE SEÇKİN BİR DURUM

Uçaktan kimse sağ çıkamazken, Asya ülkesini şoke eden kazaya neyin sebep olduğu inceleniyor.

South China Morning Post’un haberine nazaran, bir uçağın böylesine dikeye yakın bir pozisyona gelerek düşmesinin “son derece ender” bir durum olduğuna dikkat çekildi.

İMGELER İNCELENİYOR

Çin’in sivil havacılık otoritesi soruşturma başlatırken, hava güvenliği uzmanlarının, kazaya neyin sebep olabileceğine ve araştırmacıların odaklanacağı noktalara dair ipuçları için görüntü imgelerini ve uçuş datalarını incelediği kaydedildi.

CEVAPLANMASI GEREKEN İKİ SORU

Boeing 777 pilotu ve hava olayları analisti Juan Browne, “Kaza müfettişlerinin belirlemesi gereken birinci şey şu: Uçak yere çarptığında tek modül mıydı, yoksa yere çarpmadan evvel uçaktan bir şey mi düştü?” dedi.

Browne, “Görüntü dataları, uçağın tek modül olduğunu gösteriyor.” sözünü kullandı.

BOEING: HAZIRIZ

ABD Federal Havacılık Yönetimi (FAA), istenmesi halinde soruşturma eforlarına katkıda bulundumaya hazır olduğunu duyurdu.

Boeing’den yapılan açıklamada, “ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Konseyi ile temas halindeyiz. Teknik uzmanlarımız, Çin Sivil Havacılık Yönetimi tarafından yürütülen soruşturmaya yardımcı olmaya hazır.” denildi.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com