Ana Sayfa Sağlık 10 Nisan 2022 25 Görüntüleme

Cilt kanserinin en yaygın 7 belirtisi

Güzelleşmeye çalışan bir yara, kanama, kabuklanma, kenarları kalkık yumru, tuhaf benler ve kaşıntılı bölgeler… Görünümü değişen bir cilt bölgesi kesinlikle takip edilmelidir. Değişimler kesin olarak kansere işaret etmez, lakin bir sıhhat uzmanı tarafından izlenmelidir.

Cilt kanserinin en şiddetli formu olan melanomun görülme oranı dünyanın tüm ülkelerinde birkaç on yıldır artıyor ve 1945’ten beri her 10 yılda bir ikiye katlanıyor. Üç ana cilt kanseri çeşidi vardır. Melanom dışı karsinom ailesi bunlardan ikisini oluşturur: Bazal hücreli karsinomlar ve skuamöz hücreli karsinomlar. Bu iki cilt kanseri tipi en yaygın olanıdır. Üçüncü kanser türüise ciltteki melanositlerden gelişen melanomdur. Bu kanser tipi çok agresif ve ciddidir.

Melanom, cilt kanserlerinin yaklaşık yüzde 1’ini oluşturur, fakat önemli bir kanserdir. Her yaşta ortaya çıkabilir, lakin çocuklukta güneş yanığı olan bireylerde gelişme riski daha yüksektir. Olayların birçoklarında melanom, büsbütün sağlıklı bir cilt yüzeyinde, küçük pigmentli bir nokta biçiminde yavaş yavaş gelişir. Lakin, hadiselerin yaklaşık yüzde 15 ila 20’sinde değişen kolay bir benin oluşumuyla ortaya çıktığı bilinmektedir.

CİLT KANSERİNİN EN YAYGIN 7 BELİRTİSİ

Cilt kanserinin birinci belirtileri nelerdir? Melanom mu yoksa öbür cinsler mi? İşte cilt kanserinin dikkat edilmesi gereken 7 yaygın belirtisi.

1. Olağandışı bir ben

Benlerin birden fazla düzgün huyludur. Lakin yaklaşık 3 ay içinde görünümü, rengi, biçimi, boyutu değişen bir ben melanom belirtisi olabileceğinden takip edilmelidir. Hadiselerin yüzde 20 ila 30’unda cilt kanseri, evvelden var olan bir benin değişimi ile gelişir. Benlerin simetrisi, kenarları, rengi, çapı ve oluşum basamakları cilt kanserinin erken belirtilerini tespit etmeye yardımcı olur.

Ben asimetrik hale geliyorsa, kenarları sistemsiz, pürüzlü yahut belgisiz hale geliyorsa, rengi değişiyorsa (diğerlerine nazaran daha koyu alanlar oluşur), süratli büyüyorsa ve 6 milimetreyi aşıyorsa kesinlikle bir uzmana başvurulması gerekir.

Renksiz yani akromik melanomlar da vardır. Cildinizin rengindeki bu küçük toplar el yahut ayak tabanlarında görünebilir. Tespit edilmeleri daha zordur zira renksizdirler.

2. Siğil üzere görünen bir yumru

Viral papillomlar olarak da isimlendirilen siğiller, çoklukla âlâ huylu cilt lezyonlarıdır. Lakin, kimi topaklar siğil üzere görünebilir, lakin aslında cilt kanserinin göstergesi olan büyümelerdir. Siğil kuşkusu durumunda, bir uzmana göstermek daha uygundur.

3. Koyu lekeler

Birçok durumda cildinizde bulunan lekeler düzgün huylu güneş lekeleridir. Fakat, apansız ortaya çıkan ve yavaşça büyüyen pembeden kahverengiye kadar değişen bir leke izlenmelidir. Hadiselerin yüzde 70 ila 80’inde sağlıklı ciltte (ben yahut lezyon olmadan) bir melanom oluşur.

Yüzdeki bir nokta Dubreuilh olarak isimlendirilen bir melanom olabilir. Bu melanom çeşidi çoklukla siyah yahut kahverengidir ve yaşlılık lekesi üzere görünür. Çok önemli değildir ve temel olarak 50 yaşın üzerindeki şahıslarda görülür. Yeniden de dikkat edilmesi gerekir.

4. Ciltte bir yumru

Deride görünen küçük bir kitle nodüler melanomun bir belirtisi olabilir. İkinci en yaygın melanom cinsidir. Derinin derinliklerine iner ve çoğalır. Cilt yüzeyinden çıkıntı yapan siyah, kırmızı, pembe yahut ciltle birebir renkte kabarık bir yumru olarak göründüğü için basitçe tanınabilir. Çoklukla yüz, göğüs yahut sırtta oluşur, lakin bazen güneşe maruz kalmayan kısımlarda da görülebilir. Deride küçük bir yumru belirirse yahut büyürse kesinlikle bir uzmana başvurun.

5. Büyüyen bir kabuk

Büyüyen (genellikle birkaç hafta içinde) küçük bir kabuk, bilhassa mukoza zarlarında (ağız etrafında, gözlerin köşesinde, burunda) yahut yüzde bulunuyorsa, kanser belirtisi olabilir. Genel olarak güzelleşmeyen ve ayrıyeten gelişen rastgele bir yara yahut lezyon şüphelidir ve kesinlikle bir uzman tarafından görülmelidir.

Bazal hücreli karsinom ciltte (güneşe en çok maruz kalan bölgeler kollar, omuzlar, baş derisi vb.), gözlerin köşelerinde, burun köprüsünde, kulaklarda daha sık görülür. Skuamöz hücreli karsinom daha çok mukoz membranlarda (ağız vb.) görülür.

6. Kanayan bir lezyon

Kanama sürtünme yahut takılmadan kaynaklanıyorsa önemli değildir. Lakin, kanama tabiatıyla ise (belirli bir sebep olmadan), o vakit telaş vericidir. Kan damarlarının derinliklerine sızmış bir tümörü ortaya çıkarabilir. Kanayan bir lezyon ekseriyetle yayılmış bir melanom yahut karsinomun bir işaretidir. Bu nedenle tanıyı koyacak ve tedaviyi yönlendirecek bir hekim tarafından izlenmelidir.

7. Kaşıntılı bir yara

Tümör derine iner ve hudut hücrelerine dokunursa, bu bölgenin kaşınmasına neden olabilir. Krem sürülmesine karşın devam eden bir kaşıntı doktora başvurmak için bir nedendir.

CİLT KANSERİNİ ÖNLEMEK İÇİN İPUÇLARI

Cildinizin görünümünde değişiklik (iyileşmeyen bir yara/lezyon, inatçı ve değişen bir sivilce yahut kabuk, başkalarından farklı bir ben) durumunda bir uzmana başvurmanız önerilir. Ben, leke, sivilce yahut lezyon hakkında en ufak bir telaşınız varsa kesinlikle yardım alın. Her durumda bir uzmana istişare, en düzgün ihtimalle kaygıları ortadan kaldırmaya ve en makûs ihtimalle bir kanseri erken teşhis etmeye imkan tanır.

Kendinizi UV ışınlarından korumak cilt kanserine karşı en âlâ tedbirdir. Birkaç kolay ipucu riskleri sınırlayabilir. 11.00-16.00 saatleri ortasında güneşe maruz kalmaktan kaçının ve ekseriyetle mümkün olduğu kadar gölgede kalın. Güneşe çıkacaksanız, bunu küçük aralıklarla (örneğin 15-20 dakika) yapın, lakin uzun mühlet güneşlenmekten kaçının.

Güneşe karşı kendinizi giysi, şapka ve güneş gözlüğü ile koruyun. Bilhassa kanser riski olan bölgelere (yüz, boyun, omuzlar, kollar, eller) her 2-3 saatte bir güneş kremi (en az 30 faktör, en fazla 50 faktör) uygulayın.

Yapay bronzlaşmaları kullanmaktan kaçının: Yapay UV ışınları da cilt için berbat ve tehlikelidir.

Bu durumlarda bilhassa dikkat edin:

– Açık derili, sarı yahut kızıl saçlarınız varsa ve basitçe bornzlaşamıyorsanız,

– Çilleriniz varsa,

– Bedeninizde 40’tan fazla ben varsa,

– Büyük (çapı 5/6 mm’den fazla) ve sistemsiz benleriniz varsa,

– Ailenizde melanom hikayesi varsa,

– Çocukluk yahut ergenlik periyodunda şiddetli güneş yanığı geçirdiniz,

– Çok güneşli bir ülkede uzun mühlet yaşadıysanız,

– Ekseriyetle işiniz yahut hobileriniz nedeniyle güneşe maruz kalıyorsanız.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com