Cildiniz sıkça kaçınıyorsa aman dikkat; o hastalığa yakalanmış olabilirsiniz! Uzmanlar uyarısını yaptı! İşte belirtileri


Son zamanlarda yine gündemde olan uyuz hastalığı, bir tür cilt rahatsızlığı olarak herkeste ortaya çıkabiliyor. Uyuz dişi böceklerinin deri üzerine yumurta bırakmasıyla başlayan bu rahatsızlık, deri üzerinde bir alerjik reaksiyon ortaya çıkarıyor. Bu nedenle en yaygın görülen belirtisi ciltte meydana gelen kaşınma hissi olan uyuz hastalığında önlem alınmadığı takdirde ileri seviye cilt rahatsızlıkları oluşabileceği gibi bulaşma riski de artmış oluyor.

En yaygın bulaşan bulaşıcı hastalıklardan biri olan uyuz hastalığı, şiddetli kaşınma hissi ve deride meydana gelen döküntüler ile kendisini gösterdiği için hemen diğer cilt hastalıklarından ayırt edilebiliyor. Ancak test yapmak suretiyle tanısı konulan uyuz hastalığında mutlaka bir uzmana görünmek gerekiyor. Yaygın olarak görülen uyuz hastalığının tedavisinde ise bazı özel ilaçlar kullanılıyor. Peki uyuz hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Uyuz hastalığı tedavisi nasıl yapılır, kaç gün sürer? İşte uyuz hastalığına ilişkin tüm ayrıntılar…

UYUZ HASTALIĞINA YAKALANMAMAK İÇİN ÖNLEM ALIN

Uzmanlara göre, her hastalığı en hafif atlatmanın temelinde o hastalığa hiç yakalanmamak yatıyor. Özellikle de bulaş halinde yayılan uyuz hastalığı söz konusu olduğunda bu konuyla ilgili net önlem almak gerekiyor. Kişisel bakımın hastalığa yakalanmamak için çok önemli olduğunu söyleyen uzman isimler, uyuz hastalığına yakalanmış biriyle kısa süreli bir temas gerçekleşmiş olsa bile, kıyafet ve çamaşırları en az 60 derecede yıkayarak, hijyeni hemen sağlamak şart. Etrafta uyuz hastalığına yakalanmış biri olması halinde kişisel eşyaları paylaşmamayı tavsiye eden uzmanlar, aynı zamanda kişiyle fiziksel teması kesmeyi de öneriyor.

UYUZ HASTALIĞI BELİRTİLERİNE DİKKAT EDİN

Herkese bulaşabilecek olan uyuz hastalığını diğer hastalıklardan ayırt edebilmek için bazı belirtilere dikkat etmek gerekiyor. Özellikle gece gelen aşırı kaşıntı ile kendisini gösteren uyuz hastalığı, sebepsiz kaşınma hissini ortaya çıkarıyor. Bununla birlikte döküntü, kızarıklık ve deride kabarcıkların görülebildiği uyuz hastalığı, deride uzun çizgi ve oyuklar ile de kendisini gösteriyor. Uyuzu tedavi etmek için birçok yöntem kullanan bilim dünyası, krem veya losyonu sıklıkla tercih ediyor. Ayrıca bilimsel tedaviye ek olarak antibakteriyel olan çay ağacı yağı da uyuz hastalığının tedavisinde öneriliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*