Ana Sayfa Dünya 9 Nisan 2022 20 Görüntüleme

Cem Özdemir: Daha az et tüketimi, Putin’e karşı mücadeleye katkı olur

Almanya Besin ve Tarım Bakanı Cem Özdemir, Rusya-Ukrayna savaşı yaşanırken, Moskova’ya karşı atılabilecek adımdan bahsetti.

Özdemir, değişik teklifini paylaşırken, daha az et yemenin Putin’e karşı gayrette faal bir rol oynayacağını savundu.

“PUTİN’E KARŞI DAHA AZ ET TÜKETİN” DAVETİ

Kendisi vejetaryen olsa bile herkesin vejeteryanlığa geçmesi gerektiği halindeki bir öneriyi ileri sürmeyeceğini belirten Özdemir, “Ama şöyle söyleyelim: Daha az et yemek Putin’e karşı çabaya bir katkı olur.” dedi.

Daha evvelki bir açıklamasında ülkedeki et fiyatlarının artması gerektiğini savunan Özdemir, son davetiyle Alman halkından daha az et tüketmesini istedi.

RUSYA’YA EKONOMİK YAPTIRIM

ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok ülke, Ukrayna topraklarındaki askeri harekatı nedeniyle Moskova idaresini ekonomik yaptırımlarla amaç alıyor. Rus iş insanları ve bu ülkeyle bağlı kuruluşlara ambargolar uygulanıyor.

“TEHLİKE GERÇEK”

Die Welt’in haberine nazaran, mümkün “küresel besin krizi” karşısında Özdemir, Dünya Besin Programı’nın da güçlendirileceğini duyururken, “Dünya Besin Programına daha uygun kaynaklar sağlayacağız.” sözünü kullandı.

“Tehlike gerçek” diyen Almanya Besin ve Tarım Bakanı, “Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı, buğdayının yüzde 50’sini Ukrayna’dan alıyor. Boş durmayacağız, global besin güvenliğine odaklanacağız.” dedi.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com