Ana Sayfa Gündem 21 Nisan 2022 20 Görüntüleme

Bursa’da kendini borsacı olarak tanıtan dolandırıcı tutuklandı

Bursa’da Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı, gelen şikâyet sonrasında dolandırıcılık üzerine araştırma yaptı.

Osman Ç. isimli şahsın kendini borsacı ve hayırsever iş adamı olarak tanıttığı ve Gemlik’te 3 kişiyi, Orhangazi’de de iki kişiyi dolandırdığı  belirtildi.

Yapılan araştırma, zanlının misal kabahatleri farklı bölgelerde işlediğini de ortaya çıkardı.

MUHTAÇLIK SAHİPLERİNE ERZAK DAĞITTI

Gemlik İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan takip sonrasında, mağdurların hepsine ulaşıldı. Zanlının birinci olarak Bursa’nın Orhangazi ilçesinde bulunan bir zincir markette, kendisini hayırsever bir iş adamı olarak tanıttıktan sonra 2 bin 500 lira civarında erzak paketi alarak muhtaçlık sahiplerine dağıtması dikkat çekti

MAĞDURUN ÇOCUĞUNA BURS VERECEĞİNİ SÖYLEDİ

Market çalışanıyla samimi olan zanlı, mağdurun çocuğuna da burs ismi altında para vermeye başladı. Akabinde mağdur, oturduğu konutu almak istediğini Osman Ç.ye iletince, Osman Ç., ‘Sen bankadan kredi çek, ben paranı borsada katlarım’ diyerek aklını çeldi. Krediyi çekip Osman Ç.’ye veren mağdur, ‘Şu kadar kazandın’ diyerek aldığı bir ölçü para ile keyifli oldu. Sonrasında ‘Paran daha çok birikti de, çekmemiz için 20 bin TL daha yatırmamız gerek’ diye mağduru kandıran Osman Ç., zanlıdan toplamda 85 bin TL’ye yakın para alarak ortalıktan kayboldu.

BİR BAYANDAN 200 BİN LİRA ÇALDI

Gemlik’te de misal şeyler yapan Osman Ç., tanıştığı E.Ö. isimli şahıstan, birinci olarak 100 bin TL civarında para alıp, 10 bin TL civarında kazandığını sav etti. Sonrasında tekrar birebir taktikle, paranın katlandığını, çok kazandıklarını ancak çekmesi için bir ölçü daha yatırmak gerektiğini tez ederek farklı seferlerde toplamda 167 bin TL civarında para aldı.

Sonrasında ise rastgele bir dönüş yapmayıp, yalnızca borsacısı olduğunu tez ettiği biriyle görüştürdü. S.Y. isimli bayan şahıstan 200 bin TL’yi birebir tekniklerle alan zanlının, B.E. isimli bir bayandan da yeniden para kazandıracağını tez ederek 37 bin TL alarak dolandırdığı argüman edildi.

PARALARI COİN HESAPLARINA ATTIĞINI SÖYLEDİ

Mağdurlar para alamadığında, itimat kazanmak için borsacısı olduğunu sav ettiği bir telefon numarasını veren zanlı, burada da kabahat ortağı olan Ufuk Ç. ile ağına düşürdükleri zanlıları görüştürdüğü öğrenildi. Ufuk Ç.’nin de, borsa ile alakalı palavralar söyleyerek mağdurları oyaladığı, daha fazla yarar ve vakit kazandığı da, tezler ortasında yer aldı. Ayrıyeten, şüpheliler tabirlerinde, paraların coin hesaplarında olduğu belirtildi.

Sözlerde, zanlı Osman Ç. İle işbirliğini ilerleten Ufuk Ç’nin, çalıştığı fabrikada sorumlu listesinden de, 20 civarında kişinin kimlik bilgilerini Osman Ç.’ye vererek isimlerine kredi kullanıp kullanamayacaklarını sorduğu beyan edildi.

YAKALANIP TUTUKLANDI

“Bilişim sistemleri banka ve kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “Kişinin kendisini kamu vazifelisi yahut banka, sigorta, kredi kurumları çalışanı olarak tanıtması yahut bu kurumlarla bağ olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık” hatalarından tutuklanan iki zanlı, Bursa Kapalı Cezaevine sevk edildi.

Zanlı Osman Ç.’nin, daha evvel de hırsızlık, uyuşturucu ve dolandırıcılık kabahatlerinden kaydı olduğu öğrenilirken, zanlıların bilgisayar ve cep telefonlarında yapılan incelemelerde, daha fazla isim listesine ulaşıldı.


teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com