Ana Sayfa Gündem 16 Nisan 2022 22 Görüntüleme

Bursa’da evlendiği gün ölen yaşlı adamın mezarı açıldı

Mersin’de yaşayan 70 yaşındaki Ahmet Yeşildağ, 2013 yılında bir toplumsal paylaşım sitesinde okey oynarken Sevilay Saygın ile tanıştı.

Yeşildağ, konutunu satıp parasını gönderdiği Saygın ile Bursa’nın Mudanya ilçesinde, dini nikah yapıp birlikte yaşamaya başladı.

4 ay sonra Yeşildağ, 2 milyon liralık mal varlığını Sevilay Saygın’a bıraktığını belirten vasiyet imzaladı.

NİKAHININ KIYILDIĞI GÜN ÖLDÜ

Bir gün sonra ise Saygın’ın isteği üzerine yeğeni olan Derya Mızrakçı ile resmi nikah kıyarak evlendi. Mızrakçı, evlendikten 2 saat sonra Aksaray’a dönerken, rahatsızlanan Yeşildağ, nikahın kıyıldığı gün kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı.

OĞLU NİKAH VE VESAYET TARİHİNDEN ŞÜPHELENDİ

Yeşildağ’ın ömrünü yitirmesi ise kayıtlara, ‘doğal ölüm’ olarak geçti. Babasının acı haberini öğrenen Ali Yeşildağ, evrakı incelediğinde vasiyet ile nikah tarihini fark edip, savcılığa hata duyurusunda bulundu.

MEZARI AÇILIP OTOPSİ YAPILDI

Mezarı açılan Yeşildağ’dan alınan kesimler incelenince, vefatının, tedavi hedefiyle kullanılan ilaçta bulunan kodeinin fazla verilmesi sonucu zehirlenerek olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Sevilay Saygın, oğlu Cihan Saygın (36), Derya Mızrakçı Yeşildağ ile annesi Beyhan Mızrakçı, cinayet suçlamasıyla gözaltına alındı. Cihan Saygın isimli denetim kaidesiyle özgür bırakılırken, başka 3 kuşkulu tutuklandı.

BAYANLAR TUTUKSUZ YARGILANACAK

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Yeşildağ’ın vefatıyla ilgili 9 yıldır devam eden davada, yargılamaya devam edildi. Karar etabına gelen duruşmaya tutuksuz sanıklar Sevilay Saygın ve Beyhan Mızrakçı katıldı. Daha evvelki duruşmalarda verdiği tabirini tekrarlayan Ahmet Yeşildağ’ın imam nikahıyla yaşadığı eşi Sevilay Saygın, Yeşildağ’ı zehirledikleri tezini reddetti. Sevilay Saygın, “Ahmet Bursa’ya geldikten sonra daima hastalandı. Ben onu 4,5 ayda 28 sefer hastaneye götürdüm. Kaldı ki imam nikahını bana Ahmet ile ablası Zeynep, ‘Biz de erkekle bayan nikahsız bir ortada olmaz’ diyerek baskıyla kıydırdı. Ailesine bir şey bırakmak istemediğini belirterek, mallarını benim üzerime kendisi zorla yaptı. Vefatı hastalığı nedeniyle gerçekleşti” dedi.

“BEN KİMSEYE ASPRİN BİLE TAVSİYE ETMEM”

Derya Mızrakçı Yeşildağ’ın emekli sıhhat çalışanı annesi Beyhan Mızrakçı ise kızının Ahmet Yeşildağ’la evlenmesine evvel karşı çıktığını ancak Ahmet Yeşildağ’ın, “’Ben artık yolun sonundayım. Ben ölünce maaşım aileme kalacak. Onlara kalmasını istemiyorum, muhtaçlığı olan birine gitsin’ deyince, karşı çıkmadım. Kızımla evlendi. Benim Ahmet’e ilaç vermem, zehirlemem kelam konusu değil. Ben kimseye aspirin bile tavsiye etmeyen biriyim” sözlerini kullandı.

“ANNEM VE TEYZEMİN İSTEĞİYLE EVLENMEYİ KABUL ETTİM”

Derya Mızrakçı Yeşildağ da annesi ve teyzesi üzere cinayet suçlamasını reddetti. Anne ve teyzesinin isteğiyle evliliği kabul ettiğini söyleyen Derya Mızrakçı Yeşildağ, “Evlilik evraklarımı yapıp Mudanya’ya geldim. Sonraki gün evlendikten iki saat sonra da Aksaray’a döndüm. Ben oradayken arayıp, Ahmet’in öldüğünü söylediler. Çok şaşırdım. Benim tek şansızlığım, eşimin evlendikten saatler sonra ölmesidir. Ben mantık evliliği yaptım. Ahmet bana, ‘dünya ahiret kızımdır’ kederi. Suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

SAVCI, KARARLA BİRLİKTE TUTUKLANMALARINI İSTEDİ

Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı, İstanbul İsimli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi’nden alınan raporda,  Ahmet Yeşildağ’a tedavi maksadıyla verilen ilaçta bulunan kodeinin fazla verilmesi sonucu zehirlenerek öldüğü belirlendiğinden, Sevilay Saygın ile Beyhan Mızrakçı’nın ‘tasarlayarak adam öldürmek’ kabahatinden müebbet mahpus cezasına çarptırılıp tutuklanmasını, Derya Mızrakçı Yeşildağ’ın ise beraatını talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Ahmet Yeşildağ’ın oğlu Ali Yeşildağ’ın avukatı da 2 sanığın planlayarak iştirak halinde maktulü öldürdüğü tüm belge kapsamında sabit olduğu anlaşıldığından, cezalandırılmalarını istedi.

Mahkeme heyeti, savcının mütalaası sonrasında sanıklara ve avukatlara savunma için ek müddet vererek, karar evresine gelen duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com