Ana Sayfa Ekonomi 12 Nisan 2022 23 Görüntüleme

Brent petrolün varil fiyatı 111,5 dolarda

Çin’deki koronavirüs salgınını artışı, Rusya-Ukrayna savaşı ve Husilerin Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine saldırısı petrol fiyatları üzerinde hakimiyetini koruyor.

Cuma günü 109,59 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 107,93 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün gün açılışında kapanışa nazaran yüzde 3,31 artışla 111,50 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi ham petrolün varili 106,82 dolardan alıcı buldu.

FİYATLARI SAVAŞ KÖRÜKLEDİ

Fiyatlardaki yükselişte, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine düzenlenen atakların yol açtığı arz telaşları tesirli oldu.

YAPTIRIM ADIMLARI İKTİSATTA TESİRLİ OLUYOR

ABD başta olmak üzere, Rusya-Ukrayna Savaşı’na ait diplomasi ve yaptırım adımları gündemin odağındaki yerini koruyor. ABD Lideri Joe Biden, Rusya-Ukrayna savaşı gündemiyle çarşamba günü Brüksel’e gidecek. Perşembe günü NATO tepesi, G7 tepesi ve Avrupa Kurulu tepesine katılacak Biden, akabinde Polonya ziyaretini gerçekleştirecek.

Bu görüşmelerin, Rusya’ya yönelik yaptırımların genişletilebileceği ve petrolde tedarik ıstırabı yaşanabileceği tasalarını artıracağı kestirim ediliyor.

SUUDİ ARABİSTANIN PETROL TESİSLERİNE TAARRUZ FİYATLARI YÜKSELTTİ

Öte yandan, Suudi Arabistan petrol tesislerine patlayıcı yüklü insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlenen hücumlar da arz telaşlarını artırarak fiyatların üst taraflı seyrini destekledi.

Yemen’de hükümet güçlerine takviye veren Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki dün yaptığı açıklamada, Husilerin Suudi Arabistan’ın güneyine gönderdiği 9 İHA ile bir balistik füzenin düşürüldüğünü duyurmuştu.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA da Güç Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, İran dayanaklı Husilerin cumartesi gecesi Cazan’daki petrol eserleri dağıtım istasyonuna, pazar sabaha karşı da Yanbu Doğalgaz Santrali ve akabinde Yanbu Aramco Sinopec Rafineri Şirketi’ne İHA saldırısı düzenlediğini aktarmıştı.

“AÇIK, STOKLA TELAFİ EDİLECEK”

Bakanlık yetkilileri, atağın rafinerinin üretim düzeyinde süreksiz bir düşüşe neden olduğu ve bu açığın stoklarla telafi edileceğini belirtmişti.

ÇİN’DEKİ KORONAVİRÜS HADİSE SAYISI TALEP KAYGILARINI ARTIRIYOR

Dünyanın ikinci en büyük petrol tüketicisi Çin’de günlük koronavirüs olay sayısının 2020’nin başında, salgının en ağır hissedildiği günlerdeki düzeylerde seyretmesi de piyasalarda talep telaşlarını artırıyor ve fiyatların yükselişini baskılıyor.

TAKVİYE VE DİRENÇ POZİSYONU

Brent petrolde teknik olarak 111,80 ile 114,09 dolar aralığının direnç, 109,51 ile 107,22 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com