Ana Sayfa Sağlık 19 Mart 2022 24 Görüntüleme

Böbrek dostu 12 sağlıklı gıda

Omurganın gerisinde ve her iki tarafında buluanan fasulye biçimindeki böbrekler 12 santimetre uzunluğunda ve her biri yaklaşık 160 gram ağırlığındadır.

Böbreklere günde yaklaşık 1700 litre kan gelir. Her 30 dakikada bir böbrekler insan bedenindeki tüm kanı süzer.

BÖBREK DOSTU 12 BESİN

Böbrek yetmezliği, böbrekler artık filtreleme misyonunu yerine getiremediğinde ortaya çıkar. Atık ve sıvılar bedende birikir. Beslenme, böbrekler tarafından olağanda atılan toksinlerin birikmesini önleyerek ve böbreklerin iş yükünü azaltarak kronik böbrek hastalığının idaresinde ve böbrek hastalıklarının önlenmesinde kıymetli bir rol oynar. Uygun yiyecek ve içecek seçimleri, böbrek sıhhati için çok kıymetlidir.

İşte böbrek sıhhatini geliştiren 12 besin.

1. Havuç

Havuç, neredeyse tüm yıl boyunca pazar tezgahlarında bulunabilen bir sebzedir. Havuç bir lif konsantresi ve A, B ve E vitaminleri deposu olduğu için böbrek sıhhati için düzgündür. Ayrıyeten kalp ve damar sistemini güçlendirir, göz sıhhatini düzgünleştirmeye yardımcı olur ve hücresel yaşlanmayla savaşır. Ayrıyeten idrar söktürücü özelliklere sahiptir ve karaciğer, böbrekler ve safra kesesi için şahanedir.

Çorbalarda, meyve suyunda, salatalarda ve yemeklerinizde rahatlıkla havuç kullanabilirsiniz.

2. Elma

Elma en sağlıklı meyveler ortasındadır. Birçok uzman her gün en az 1 elma yenilmesini tavsiye eder. Kalorisi düşük olan elmalar, lif açısından zengindir ve bağırsak geçişini düzgünleştirir. Elmalar bu yararlarıyla bedendeki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Ayrıyeten elma sirkesi de tavsiye edilir.

3. Yaban Mersini

Tüm orman meyveleri üzere yaban mersini de sıhhat için mükemmeldir, pek çok yararı vardır. Yaban mersini güçlü antioksidan tesire sahiptir. Doğal olarak lif bakımından varlıklı ve tatlıdırlar. Fakat hepsinden kıymetlisi yaban mersini fosfor ve potasyum içerir ve böbrekler için olağanüstüdür.

4. Lahana

Lahana, böbreklerin çalışması için eksiksiz bir sebzedir. Vitamin ve mineraller açısından epey zengindir. Karnabahar, su teresi, brokoli de dahil olmak üzere tüm turpgil sebzeler böbrekler için önerilir.

5. Balık

Böbrekleri fazla zorlamamak için daha az et tüketilmesi tavsiye edilir. Lakin bu, hayvansal proteinleri büsbütün ortadan kaldırmanız gerektiği manasına gelmez. Örneğin protein ve omega 3 gereksiniminizi karşılamak için balık yiyebilirsiniz. Bilhassa levrek en az fosfor içeren ve böbrekleri yormayan balıklardan biri olduğu için yeterli bir alternatiftir.

6. Pırasa

Pırasa böbrekler ve karaciğer için kusursuz bir sebzedir. Pırasa, arındırıcı ve idrar söktürücü özellikleri ile bilinir. Bu onu idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için temel bir besin yapar. Böbrekleri rahatlatan ürik asidi ortadan kaldırdığı da bilinmektedir.

7. Zeytinyağı

Zeytinyağı, sıhhatin anahtarı olarak görülen Akdeniz diyetinin temelini oluşturur. Akdeniz diyetinin sıhhat için kusursuz olduğu kanıtlanmıştır. Zeytinyağı antioksidanlar ve mineraller açısından zengindir. Ve sıhhate yararları çoktur. Bedenin detoksunu sağlar ve böbrekler üzerindeki yüyü azaltır.

8. Karpuz

Karpuzlar yazın favori meyveleridir. Kalorisi çok düşüktür, yüzde 90’dan fazla su içerir ve ieçrdiği su ile böbreklerin daha yeterli çalışmasına katkıda bulunur. Ayrıyeten vitamin ve mineraller açısından da hayli zengindir. Ve hepsinden kıymetlisi, idrar yollarını etkileyen hastalıkların önlenmesine yardımcı olur ve böbrekleri korur.

9. Limon

Limon bir muhteşem besin olarak görülür. Yalnızca bir C vitamini deposu değil, tıpkı vakitte bir antioksidan madenidir. Bağışıklık sistemini korur ve bedendeki toksinleri yok eder. Yararlarından yararlanmak için her sabah limonlu su içebilirsiniz. Ayrıyeten maydanozu limonla birleştirirseniz, muhteşem güçlü bir detoks içeceği hazırlamış olursunuz.

10. Kırmızı Biber

Kırmızı biber yüksek seviyede C vitamini içerir. Bilhassa kırmızı dolmalık biber tam bir C vitamini deposudur. Bedenin hücre yaşlanmasına karşı savaşmasına yardımcı olan antioksidanlar içerirler. Ayrıyeten içerdiği minerallerle böbrekleri korumak için harikadır.

11. Sarımsak

Böbrekleriniz yorgunsa kesinlikle tuz tüketimini sınırlamanız gerekir. Tuz yerine âlâ tat arıyorsanız kesinlikle sarımsağı deneyin. Tariflerinizin lezzetini artıracak ve tuzu unutturacaktır. En kıymetlisi, tanımlarınıza ekleyerek tüm sıhhat faydalarından yararlanabilirsiniz. Bilhassa C vitamini ve B6 açısından zengindir ve güçlü bir iltihap önleyicidir.

12. Ananas

Egzotik meyveler ortasında bulunan ananas başka benzeri meyvelerin tersine potasyum bakımından yoksuldur. Bu böbreklerin daha az çalışmasını sağlar. Böbrek sorunlarınız varsa yemekten çekinmeyin. Ananaslar güzel bir lif, manganez ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıyeten içerdiği bromelain isimli unsurla beden içi iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

BÖBREK HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Kronik böbrek hastalığı uzun müddet belirti vermeden bedende ilerleyebilir. Bu nedenle ekseriyetle öteki bir nedenle yapılan kan testi sırasında tesadüfen keşfedilir.

Öte yandan, bir kişinin böbrek hastalığı gelişimi için bir yahut daha fazla risk faktörü varsa (özellikle diyabet ve yüksek tansiyon), kesinlikle sistemli muayeneler yapılmalıdır. Böbrek yetmezliğinin erken teşhisi ve hastalığın uygun idaresi ilerlemesini önlemeyi sağlar.

Böbrek hastalıkları ekseriyetle şu belirtilerle kendisini gösterir:

– Geçmeyen büyük yorgunluk

– Solgunluk

– Sindirim bozuklukları

– İştahsızlık, bulantı, kusma

– Kilo kaybı

– Bilhassa geceleri bacaklarda kramplar, huzursuzluk

– Ciltte ağır kaşıntı

– Ödem

– Uyku bozuklukları

Olağan idrara çıkma durumu böbreklerin işleyişine dair bir gösterge değildir. Böbrek yetmezliğinin ileri bir etabında bile gece ve gündüz olağan idrara çıkmaya devam etmek mümkündür.

Birçok durumda, böbreği bozan hastalıklar her vakit her iki böbreği de tesirler. Sadece bir böbrek hastalıklıysa yahut artık fonksiyonunu yerine getirmiyorsa, çoklukla böbrek yetmezliğini düşündüren klinik yahut biyolojik belirtiler ortaya çıkmaz, başka böbrek fonksiyon bozukluğunu telafi eder. Bu nedenle yalnızca bir böbrekle yaşamak mümkündür.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com