Ana Sayfa Dünya 20 Mart 2022 20 Görüntüleme

Blinken: Rusya’nın savaş suçlarını belgelemek için çalışıyoruz

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş devam ederken, Rusya Batılı ülkelerin ağır yaptırımlarına maruz kaldı.

Avrupa ülkelerinden Rusya’ya gelen yansılara hergün bir yenisi ekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya-Ukrayna savaşına ait değerlendirmelerde bulunmak için basın toplantısı düzenledi.

“UZMANLAR, UKRAYNA’DA İŞLENMİŞ MUHTEMEL SAVAŞ KABAHATLERİNİ BELGELENDİRMEYE ÇALIŞIYOR”

Blinken “Uzmanlarımız, Ukrayna’da işlenmiş olan mümkün savaş hatalarını kıymetlendirme ve belgelendirme sürecindeler.” diye konuştu.

ABD’li bakan, Rusya’nın üç haftadır Ukrayna’ya açtığı savaşın tesirlerinin global çapta hissedildiğini, besin maliyetlerinde artışlar olduğunu ve dünyada besin ve yakıt tedariki ile ilgili tasaların çoğaldığını belirtti.

Blinken ayrıyeten bir Amerikan vatandaşının Ukrayna’da hayatını kaybettiğini teyit ettiklerini söyledi.

ABD’li bakan, bu kişi hakkında daha fazla ayrıntı olmadığını kaydetti.

“RUSLAR SİVİLLERİ VURDU” AÇIKLAMASI

Rusya’nın, Ukrayna’nın Mariupol kentinde bir tiyatro binasını bombaladığını hatırlatan Blinken, içeride çocukların olduğunun belirtilmesi için tiyatronun önündeki kaldırımda devasa büyüklükte beyaz harflerle Rusça yazı yazıldığını lakin Rus güçlerin, bunu dikkate almadan hücum düzenlediğini söyledi.

Rus ordusunun birebir vakitte ekmek kuyruğunda bekleyen insanları maksat aldığını, hastane, sivil binalar ve meydanlara akın düzenlediğini belirten Blinken, “O imgeleri gören bizlerin olanları unutacağından şüpheliyim. Rusya’nın, Halep’e girmeden evvel emsal taktikler kullandığını gördük. Halkın iradesini kırmak emeliyle bombardımanlarını artırdılar.” dedi.

“SİVİLLERİ TAAMMÜDEN AMAÇ ALMAK SUÇTUR”

Blinken, ABD Lideri Joe Biden’ın evvelki gün Rusya’nın Ukrayna’da savaş hataları işlendiğini söylediğini hatırlatarak “Kişisel olarak katılıyorum. Taammüden sivilleri amaç almak bir savaş hatasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Görülen tüm yıkımlardan sonra, Rusya’nın orada savaş kabahati işlediğinden diğer türlü bir sonuca varmanın sıkıntı olduğunu söyleyen Blinken, insan hakları aktivistleri, bağımsız medya ve sivil toplumla birlikte çalışarak bu savaş cürümlerinin belgelenmesini destekleyeceklerini lisana getirdi.

“DİPLOMASİYİ DESTEKLİYORUZ”

ABD’nin, Rusya-Ukrayna savaşının durdurulması için diplomatik gayretleri destekleyeceğini belirten Blinken “Ukrayna’yı günün her dakikası bombardıman altında olmasına karşın masada olduğu için takdir ediyoruz. Lakin Rusya’nın yürüttüğü bu savaşı diplomasi yoluyla sonuçlandırmaya yönelik manalı bir eforunu da görmedim.” dedi.

Diplomasiyle, tansiyonu azaltmak için her iki tarafın da yeterli niyetle hareket etmesini gerektiğine fakat şu anda Putin’in bu türlü bir âlâ niyete yönelik işaretler görmediğine değinen Blinken, “Fransa, Almanya, İsrail, Türkiye ve olmak üzere başka ülkelerin gayretlerini takdir ediyoruz” tabirini kullandı.

BİDEN, ÇİN’İ UYARACAK

Çin’in Ukrayna’daki savaşa yönelik durumu üzerine bir soruya karşılık veren Blinken, Çin’in, Putin üzerindeki tesirini kullanması ve desteklediğini argüman ettiği memleketler arası kural ve prensipleri savunma sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini lisana getirdi.

Blinken, “Bunun tersine, Çin’in tam karşıtı istikamette hareket ettiği yahut kendisini tarafsız bir hakem olarak göstermeye çalışırken bu saldırganlığı kınamayı reddettiği görülüyor. Ve Rusya’ya direkt askeri teçhizat yardımı yapmayı düşündüklerinden tasa duyuyoruz.” diye konuştu.

ABD Lideri Biden’ın, yarın Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile konuşacağını belirten Blinken, “Çin’in, Rusya’nın saldırganlığını desteklemek için atacağı her türlü aksiyonun bedelini ödeyeceğini açıkça belirteceğiz. Ve bedelleri ödetmede tereddüt etmeyeceğiz.” sözünü kullandı.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com