Ana Sayfa Ekonomi 10 Nisan 2022 17 Görüntüleme

BIST 100 haftalık kapanış rekorunu kırdı

Küresel  piyasalara paralel hareket eden Borsa İstanbul yükselişe geçii.

Hafta içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini yüzde 14’te sabit bıraktı.

Öte yandan, Rusya-Ukrayna savaşında arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye’de yetkililerin diplomasi trafiği devam ediyor. Hafta içinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hem Rus hem de Ukraynalı mevkidaşı ile görüşme gerçekleştirdi.

GLOBAL RİSK İŞTAHI BORSA İSTANBUL’DA DA TESİRLİ

Analistler, global bazda artan risk iştahının Borsa İstanbul’da da tesirli olduğunu kaydederek, jeopolitik risklerin azalması durumunda hisse piyasalarındaki yükseliş eğiliminin daha da güçlenebileceğini bildirdi.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftayı yüzde 4,40 artışla 2.144,26 puandan tamamlarken, Dolar/TL yüzde 0,29 yükselerek 14,8105’e çıktı.

TAKVİYE VE DİRENÇ POZİSYONU

Analistler, BIST 100 endeksinde teknik açıdan 2.100 puanın üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 2.250 puanın direnç, 2.070 puanın ise takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki gelişmelerin hisse piyasaları üzerinde tesirli olmayı sürdürdüğünü aktaran analistler, artan oynaklık sebebiyle yatırımcıların temkinli hareket etmelerinin yararlı olacağını söyledi.

GELECEK HAFTANIN İKTİSAT TAKVİMİ

Gelecek hafta yurt içinde çarşamba tüketici inanç endeksi ve işsizlik oranı, perşembe TCMB’nin PPK özeti ve cuma gerçek kesim itimat endeksi, kapasite kullanım oranı ile sektörel inanç endeksleri takip edilecek.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com