Bir kap suyla her şeyi çözebilirsiniz! Zeytinin acılığını almak için günlerce uğraşmanıza gerek yok! İşte püf noktası

Özellikle Ege Bölgesi’nde sıklıkla yetişen zeytin ağaçları, bereketli toprakların en güzel çıktılarından birisi oluyor. Sofralarda yeniden zeytinlerden, yemek ve salatalara konulan zeytinyağına kadar birçok ürünü aynı anda verebilen zeytin ağaçları, uzun ömürlü olmasıyla da yetiştiği bölgelerde sıklıkla tercih ediliyor. Lezzetli bir kahvaltılık olan zeytini kendisi yapanlar ise, bazen ‘acılık’ durumundan şikayet edebiliyor. Oysaki mutfağın usta isimlerine göre zeytinin acılığından kısa süre içerisinde kurtulmak mümkün.

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytin, dışarıdan hazır bir şekilde alınabildiği gibi aynı zamanda evde de yapılabiliyor. Ancak evde yapılan zeytin gerek tam olmama gerekse türünden dolayı acı olabiliyor. Acı zeytinin de fanatikleri olduğunu bilsek de herkes zeytini acı bir şekilde yemeyi tercih etmiyor. Bu noktada devreye giren mutfağın usta isimleri, zeytinin acılığını sünger gibi çekecek olan iki ayrı yöntemden bahsediyor. Peki zeytinin acılığı nasıl gider? İşte püf noktası…

TUZLU SUDA BEKLETME YÖNTEMİNİ DENEYİN

Mutfağın usta isimlerine göre zeytinin acılığını almanın en etkili yollarından biri tuzlu su yöntemini denemek oluyor. Acı zeytini tuzlu suda bekletmeyi öneren usta isimler, bu sayede zeytinin acısının sadece kısa bir süre içerisinde yok olacağına dikkat çekiyor. Bunun için bir kap içerisine biraz su konduktan sonra tuz eklemeyi öneren ustalar, bu tuzlu suyun içine zeytinleri koymayı ve zeytinin acılığı gidene dek tuzlu suyu düzenli olarak değiştirmeyi tavsiye ediyor.

SUDA BEKLETME YÖNTEMİNİ ÖĞRENİN

Ustaların mutfakta kullandığı bir başka zeytinin acılığını giderme yöntemi ise, su kullanmak oluyor. Zeytini bir kaba aldıktan sonra üzerine su doldurmayı öneren usta isimler, suyun düzenli aralıklarla değiştirerek, zeytinin acılığı gidene dek bu işlemin tekrarlanmasını öneriyor. Zeytinin buruşmadan acılığının gitmesinin önemli olduğunu söyleyen mutfağın isimleri, bu nedenle zeytini her gün kontrol etmeyi tavsiye ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*