Ana Sayfa Gündem 7 Mayıs 2022 21 Görüntüleme

Beyoğlu’nda Alman çiftin apartmanı sahte evraklarla satıldı

Beyoğlu’nun simge yapılarından, İstanbul’un en büyük Katolik Kilisesi Sent Antuan Kilisesinin kelamda varislerini bularak hazırladığı düzmece evraklarla satışa çıkartan Sebahattin G.’nin önderi olduğu 14 kişilik şebeke hakkında dava açılmıştı.

Dava sürerken Sebahattin G.’nin yeni bir dolandırıcılığı ortaya çıktı. Şebeke  Rum, Musevi, Ermeni, İtalyan ve Fransız üzere yabancı asıllı olan bireylere ilişkin gayrimenkulleri tespit ederek bir halde uydurma vekaletnamelerle “Mirasçı” üzere görünerek üzerlerine geçiriyordu.

ALMAN İKİLİ İLİŞKİN 3 DAİREYİ UYDURMA EVRAKLARLA SATTIĞI ÖĞRENİLDİ

Sebahattin G.’nin Beyoğlu Sıraselviler’de, 1980’li yıllarda ölen Alman ikili ilişkin 3 daireli tarihi apartmanı uydurma evraklarla sattığı ortaya çıktı. Lakin apartman sakinleri tekrar uydurma doküman çıkaran Adnan D.’nin yıllarca kendilerinden kira aldığını öne sürdü.

“MAL SAHİPLERİMİZİN ALMANYA’DA OLDUĞUNU ZANNEDİYORDUK”

Apartmanda konut ve işyeri kiracısı olan Füsun Demireli, apartmanın Alman Wilhelm Franz ve Helene Kroker’e ilişkin olduğunu lakin, Adnan D.’nin vekaletle yıllarca kira topladığını söyledi.

Demireli, Alman çiftin ülkelerinde ve hayatta olduğunu düşündükleri için vekaletin de uydurma olduğundan şüphelenmediklerini belirterek, “Apartman dairesini 35 sene evvel babam kiraladı. O günden bugüne vekaleti olan bir avukata kira ödemeye devam ettik. Mal sahiplerimizin Almanya’da olduğunu zannediyorduk. Birkaç yıl evvel buranın satıldığını öğrendim” dedi.

Avukat Adnan D. ile görüştüğünü, apartmanın bir sahibi olmadığını da bu halde öğrendiğini anlatan Füsun Demireli, Ulusal Emlak’a başvurduğunu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün apartman için tecil davası açtığını anlattı. Demireli, dava sürerken apartmanın bir formda satıldığını söyledi.

“BİZ KİRALAMADAN EVVEL ÖLMÜŞLER”

Demireli, “Alman karı-kocanın yıllar evvel, biz daha burayı kiralamadan yani 1980’li yıllarda ölmüş olduğunu öğrendik. Mirasçıları da olmadığı için satılamayacağı bildirildi. Bizim kira kontratı yaptığımız Avukat Adnan D.’nin vekaletinin de tüm evrakların de geçersiz olduğu Almanya’dan gelen resmi evraklarda ortaya çıktı” dedi.

“ALMANYA’DAN GELEN EVRAKLARLA BU KİŞİNİN VEKALETİNİN DE DÜZMECE OLDUĞU İSPATLANDI”

Füsun Demireli binanın satışında vekaleti olan Sebahattin G.’nin daha evvel Sent Antuan Kilisesi’nin satışında yer aldığını belirterek “Bu kişi bizim binanın da satışında var. Almanya’dan gelen evraklarda zati bu kişinin vekaletinin de uydurma olduğu ispatlandı. Kelamda veraset süreçlerini mahkemeden almış. Sebahattin G.’nin uydurma bir vekaletle geçersiz çeviriler ile süreç yaptığı, apartmanın bir mirasçısının da olmadığını belgeledik” diye konuştu.

“GAYRİMÜSLİMLERİN MALLARI SATILIR” YAZIYORDU

Füsun Demireli’nin avukatı Abdurrahman Tanrıverdi açtıkları davayla ilgili yargılamanın devam ettiğini belirterek “Bir sahtecilik kelam konusu. Kroker çifti 1980’li yıllarda çocuksuz ölmüşler. Sebahattin G.’nin internet sitesinde okudum, hatta dikkatimi çekti. Sıra dışı bir emlakçı reklamıydı, ‘Gayrimüslimlerin malları satılır’ yazıyordu. Bu adam ülke ülke dolaşıp kelamda vekâlet toplayıp geliyormuş. Hakikaten bizim davadaki evrak da sahteciliği Alman makamların yazısıyla ortaya çıktı” dedi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com