Ana Sayfa Yaşam 19 Mart 2022 22 Görüntüleme

Berat gecesi kaderin yazıldığı yer: Levh-i Mahfuz

Levh-i Mahfuz, Berat Kandili vesilesiyle merak konusu oldu.

Berat gecesi, 1 yıllık bahtımızın yazıldığı bilgisi, kulaktan kulağa yayılır.

Bu noktada ise, Kuran-ı Kerim’in Berat gecesinde Levh-i Mahfuz’a indirilmiş olması ve Levh-i Mahfuz’un faziletleri karşımıza çıkıyor.

YAZGI LEHVASI: LEVH-İ MAHFUZ

Sözlükte “yazı yazmaya uygun yassı ve düzgün yüzey” anlamındaki levh ile “korunmuş” mânasındaki mahfûz kelimelerinden oluşan levh-i mahfûz “üzerine yazı yazılan, silinmekten ve değişikliğe uğramaktan korunmuş düzgün satıh” demektir.

Arapça içerisinde korunmuş levha manasına gelen Levh-i Mahfuz, insanlarınbaşlarına gelebilecek şeyleri de ihtiva etmesinden ötürü “Kader kitabı” formunda de bilinir.

Levh-i mahfuzun insandaki küçük örneği, “hafıza”dır.

“Allah(o yazıdan) dilediğini siler, (dilediğini de) sabit bırakır. Ana kitap (olan Levh-i Mahfûz) ise O’nun katındadır.” (Rad, 39)

“Şüphesiz ki biz, her şeyi (Levh-i Mahfûz’da yazılmış) bir mukadderata nazaran yarattık.” (Kamer, 49)

“Çünkü gökte ve yerde kapalı hiçbir şey yoktur ki, apaçık bir kitapta (Levh-i Mahfûz’da) bulunmasın!”(Neml, 75)”

İslam dininde mukadderat olarak isimlendirilen, geçmiş ve gelecek bütün olaylar ve varlıklar Allah katında mevcut olan Levh-i Mahfuz’da yazılı bulunur.

YAZGININ YAZILDIĞI GECE

Kimi alimlere nazaran, Berat Gecesi, buyrukların Levh–i Mahfuzdan kopyalanmasına başlanır.

Katip melekler bu geceden, gelecek yılın birebir gecesine kadar olacak olayları Levh-i Mahfuz’dan muharrir ve Kadir Gecesi bitirilir.

Berat gecesinde, bu yıldan gelecek seneye kadar meydana gelecek olayların hepsi başka farklı melekler tarafından defterlere yazılır.

Rızıklar, eceller, zenginlik, fakirlik, vefatlar, doğumlar daima bu esnada kaydedilir. O yılki hacıların sayısı bile bu devrede takdir olunur. Herkesin ve her-şeyin o sene içindeki mukadderatı kaydedilir.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com