Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 9 Nisan 2022 27 Görüntüleme

Bakırköy zabıtası uluslararası fuarda vergi denetimi yapınca tepki çekti

İstanbul Fuar Merkezi’nde Memleketler arası Makine Fuarı düzenlendi.

Bir anda fuara giren Bakırköy Belediyesi zabıtaları ise gerginliğe neden oldu.

Zabıtaların İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’ne (İDTM) bağlı İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Memleketler arası Makine Fuarı’nda, firmaların levha uzunluklarını ölçümü, tabela vergisi için teftiş yapmak istemesi reaksiyon çekti.

“SADECE BİZİ DEĞİL, BÜTÜN ÜLKEYİ UTANDIRIYORSUNUZ”

Fuarın organizatör firması Nobel Expo İdare Heyeti Lideri Erhan Çelik, fuara zabıtaların baskın gerçekleştirdiğini öne sürerek, “Sadece bizi değil, bütün ülkeyi utandırıyorsunuz, yapmayın. Yerli ve yabancı iştirakçilerle karşı karşıya gelmenizin nedeni Türkiye’de değil, dünyada bu türlü bir uygulamanın olmaması.” sözlerini kullandı.

“YABANCI ZİYARETÇİLERİ RENCİDE EDEN BU YAKLAŞIMI KINIYORUZ”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) İdare Şurası Lideri Şekib Avdagiç, hususa ait yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin ihracatını savaş koşullarına karşın geliştirmeye çalıştığı bu devirde, yabancıları bin bir zahmetle fuarlarımıza getirdiğimiz periyotta bilhassa yabancı ziyaretçileri rencide eden, rahatsız eden bu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“NE TÜRKİYE’DE NE DÜNYADA BU TÜRLÜ UYGULAMA YAŞANMAMIŞTIR”

Dünyanın hiçbir ülkesinde fuar merkezlerine bu formda üniformalı gruplarla adeta baskın yapılmasının düşünülemeyeceğini belirten Avdagiç, “Ne Türkiye’de ne dünyada da bu türlü bir uygulama bugüne kadar yaşanmamıştır. Bu tavrı şiddetle kınıyoruz, önlemek için tüm uğraşı göstereceğimizi duyuruyoruz.” sözlerini kullandı.

“BU ÇEŞİT BİR UYGULAMAYLA BİRİNCİ SEFER KARŞILAŞTIK”

Fuara katılan yerli firma sahiplerinden birisi “Burası semt pazarı değil, yüzlerce ziyaretçinin bulunduğu memleketler arası bir fuar alanı.” diyerek yansısını gösterdi.

Türkiye’ye ticaret için gelen yabancı alıcılar ise olanları şaşkınlıkla izledi.

Fuara katılan yabancı ziyaretçiler, bu tıp bir uygulamayla birinci sefer karşılaştıklarını belirterek, “Muhtemelen bir fuarda olabilecek en makûs şey bu olsa gerek, zira burada iş yapılıyor. Burada asılı olan tabelaların vergisi için gelmelerine şaşırdım.” sözlerini kullandı.

Öte yandan, kelam konusu gerginlik nedeniyle fuarın resmi açılışı da yapılamadı.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com