Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 6 Haziran 2022 18 Görüntüleme

Bağcılar Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı beğenilmedi

İstanbul’un Bağcılar ilçesindeki 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal İrade Meydanı’nın açılışı, yenileme çalışmalarının akabinde geçen yıl kasım ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun iştirakiyle yapıldı.

Daha evvelki devirde yapılan yenileme çalışmalarında Atatürk Anıtı kaldırıldı lakin meydan, heykeltıraş Ziyatin Nuriev’in hazırladığı Atatürk rölyefi (kabartma) ile yeni bir anıta kavuştu.

ATATÜRK’E BENZETEMEDİLER

18 Mart şovları için yapılan prova sırasında meydandaki anıt, tartışmalara neden oldu.

Vatandaşların birçoğu, Atatürk Anıtı’nı, Atatürk’e benzetemedi.

“EN AZINDAN ATATÜRK’E BENZETİLEBİLİRDİ”

Anıta reaksiyon gösteren ve Bağcılar’a iş için geldiğini belirten Orkun Gümüş, “Bence anıt pek de hoş olmamış. Atatürk’e benzemiyor. Makûs buldum, daha hoş yapılabilirdi diye düşünüyorum. En azından Atatürk’e benzetilebilirdi. Emeğe de hürmet duymak lazım lakin beğenmedim.” dedi.

15 yıldır Bağcılar’da yaşayan Servet Kazan da, “Birebir Atatürk’e benzemiyor daha evvel geride bir tane vardı o kopyası üzereydi. Şu anda burnunda, hız tabirinde falan farklılıklar görebiliyorum. Şu anda benzettiğim biri açıkçası yok.” sözlerini kullandı.

“ESKİSİ DAHA GÜZELDİ”

20 yılı aşkın müddettir ilçede yaşayan İsmail Çavuşoğlu ise “Ben pek Atatürk olduğunu çıkaramadım. Baka baka benzetemedim. Beğendim, değişik bir şey olmuş ancak pek benzetememişler.” diye konuştu.

10 yıldır ilçede yaşayan Yusuf Uğurlu da, “Eskisi üzere hoş bulmadım. Eskisi daha hoştu, beğenmedim.” tabirlerini kullandı.

Necati Ay ise anıtı beğendiğini belirterek, “Bence çok hoş olmuş. Yakışmış, ortama uymuş. Ben beğendim.” dedi.

“ATATÜRK’ÜN OLGUNLUK DÖNEMİ”

Meydandaki anıtla ilgili yöneltilen sorular için de İBB açıklama yapmadı.

Telefonla ulaşılan heykeltıraş Ziyatin Nuriev de anıtın, Atatürk’ün rastgele bir fotoğrafından alıntılanarak yapılmadığına dikkat çekti.

Nuriev, “Bu Atatürk’ün bir fotoğrafını alarak 3 boyutlu hale getirme çalışmasının ötesinde bir iş, o kadar kolaya indirgenmemiş bir çalışma. Atatürk’ün olgunluk dönemedir. Bu çalışmada Atatürk’ün toplumun yapısıyla ilgili hayallerine değinmek istedim. Çalışmaya rölyef diyebiliriz. Ortada Atatürk var, Atatürk’ün gerisinde da rölyef kümesi var. Bunlar, kültür ve sanatı, bilim ve teknolojik gelişmeyi ve tarımı simgeleyen rölyefler. Atatürk tarımda da bilimselliği önemseyen biriydi. Bunu yansıtmak istedim.” dedi.

“FİKRİNİ SÖYLEMEK HERKESİN HAKKI”

Anıtı 1 yılı aşkın müddette hazırladığını tabir eden Nuriev, Atatürk ile 25 yıl öncesine dayanan birkaç çalışması daha olduğunu belirtti.

Nuriev, “Ne yapılırsa yapılsın, beğenen de var, reaksiyon gösteren de var. Bunu ben biliyorum ve kabulleniyorum zira fikrini söylemek herkesin hakkıdır.” tabirlerini kullandı.

SANATÇI YORUMU EKLENDİĞİ İÇİN YADIRGANMIŞ OLABİLİR

Heykeli yapan Ziyatin Nuriev’i tanıdığını kaydeden öğretim vazifelisi ve sanatçı Seydi Murat Koç ise “Sanatçının yaptığı işte bir biçimi var. O üslubu ve şekli bu heykelde görebiliyoruz. Geniş omuzlu, iri ayaklı bir Atatürk görüyoruz. Ziyatin Hoca’nın işlerinde bu stil ayakları görebilirsiniz. İzleyiciler için rölyefin tesiri algılanamayabilir. Daima alışık olan üç boyuttan dışarı çıktığı için ve sanatçı yorumu eklendiği için yadırganmış olabilir. Bu heykele bakarken de eğitime gereksinim var.” dedi.

“HALK OYU YOKLAMASI YAPILABİLİR”

Bu tıp heykelle için üst bir konsey ya da müracaat konseyinin olması gerektiğini, bu türlü bir şuranın ise Türkiye’de bulunmadığını belirten Koç, şöyle devam etti:

“Yapılacak heykeli yapacak kişinin daha evvel yaptığı işler göz önünde tutulabilir. Buraya yapılacak iş ile ilgili eskizler istenebilir. Sanatçı kendi yorumunu da elbette katacaktır. Bağcılar’daki heykelde de figürlerin duruşları, iri ayaklar Ziyatin Hoca’nın bir şeklidir. Bu cins anıtsal, meydanda kullanılacak heykeller için istişare şurasının yorumu ve önerisi alınabilir. Bu türlü bir şura koşul lakin çok müdahil değil, teklif sunabilecek formda. Tüm heykeller için de tahminen bir halk oyu yoklaması yapılabilir. Sanat çok öznel bir şey. Siz profesyonel biriyle anlaşıp orada bir heykel yapmasını istiyorsanız, bu şeyi zati kabul etmiş oluyorsunuz.”

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com