Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji 29 Mayıs 2022 15 Görüntüleme

Avustralya, Çin’e ve Rusya’ya karşı uzay komutanlığı kurdu

Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton, Çin ve Rusya’nın Dünya dışından gelecek askeri emellerine karşı koymak için Uzay Komutanlığı kurduklarını açıkladı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda konuşma yapan Dutton, yeni kurulan Uzay Komutanlığı’nın başlangıçta mütevazı olacağını söyledi.

Uzayın çatışmalar için yeni bir alan haline gelmemesi gerektiğini belirten Dutton, Avustralya’nın “güvenli, istikrarlı ve korunaklı bir uzay alanı” için müttefiklerle çalışacağını vurguladı.

AVUSTRALYA’DAN RUSYA VE ÇİN TEDBİRİ

Avustralya Uzay Komutanlığı misyonuna atanan Hava Mareşali Catherine Roberts, Rusya ve Çin’in uyduları yok etme kapasitesine ulaştığı bir alanda Avustralya’nın geri kalmasının kendisini korkuttuğunu söyledi.

Avustralya savunmasının düşman uydularını ortadan kaldırabilmesi gerektiğini lisana getiren Roberts, “Çin ve Rusya’nın kamuya açık alanda epeyce güzel belgelenmiş faaliyetleri beni korkutuyor. Şu anda bu tehditlere karşı yetenek eksikliğimizin tasa verici olduğunu düşünüyorum lakin büyük bir müttefikim (ABD) var.” sözlerini kullandı.

Merkezi başşehir Canberra’da olan Avustralya Uzay Komutanlığı’nda 100’den fazla işçinin misyon yapacağı bildirildi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com