Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji 10 Mayıs 2022 21 Görüntüleme

Aquarian Space, Ay ve Mars’a internet götürmek istiyor

NASA, önümüzdeki yıllarda evvel Ay’a daha sonra da Mars’a astronot göndermek istiyor. NASA’nın Artemis ismini verdiği bu projede, SpaceX başta olmak üzere Avrupa Uzay Ajansı ve Japonya Uzay Ajansı üzere kurumlar yer alıyor.

NASA, Artemis’i uzun vadede Ay‘da kalıcı yapılar için temel atmak, yerleşmek ve en sonunda Mars‘a insan göndermek için bir adım olarak görüyor.

AY VE MARS’TA İNTERNET PLANLARI

Aquarian Space isimli şirket; 4K görüntü akışı için gereğince süratli, gelecek yıllarda Dünya, Ay ve Mars ortasında yüksek süratli internet getirme planlarını duyurdu.

Erken kademedeki internet projesi, Ay ve Mars’a internet götürmek gayesiyle yapılacak incelemeler için 650 bin dolarlık finansman aldı. Şirket, 2024 yılına kadar birinci Ay irtibat sistemini kurmayı hedefliyor.

Aquarian Space CEO’su Kelly Larson, “2021’de Ay’ın üzerinde ve etrafında 13 uzay aracı, yörünge aracı ve gezici vardı. Fakat bu araçların sayısı artmaya devam ediyor.

2030 yılına kadar milyarlarca dolarlık bir Ay iktisadı oluşacak ve uzay araçlarının sayısı 200’e kadar çıkacak. Tüm bu araçlarla olan bağlantı, Dünya’dan Ay’a internet ilişkisi olmadan gerçekleşemez.” tabirlerini kullandı.

Aquarian Space, şu anda NASA’nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) programına katılan birkaç şirketle teknik incelemeler gerçekleştiriyor.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com