Ana Sayfa Gündem 27 Mart 2022 24 Görüntüleme

Antalya’da, engelli adama verilen maske cezasını mahkeme iptal etti

Antalya’nın Kepez’de yaşayan 2 çocuk babası Mustafa Keser (65), 6 yıl evvel çalıştığı inşaatta geçirdiği iş kazası sonrasında felç kaldı.

Yapılan tedaviler sonuç vermeyince yüzde 96 engelli raporu alan Keser, aylık aldığı 743 lirayla ve gelen yardımlarla geçinmeye başladı.

Argümana nazaran Keser, bu ortada yaşadığı tartışma nedeniyle hakkında açılan davada ‘tehdit ve hakaret’ cürmünden 8 ay mahpus cezası aldı.

ERTELEME KARARI SİSTEME İŞLENMEDİ

Fakat İstanbul İsimli Tıp Kurumu sıhhat durumu nedeniyle Keser’in cezaevinde kalamayacağına dair rapor verdi.

Raporu mahkemeye sunan Keser’in cezası ertelendi. Fakat erteleme kararı, sisteme işlenmedi.

Mustafa Keser, sokağa çıkma kısıtlamasının devam ettiği geçen sene mayıs ayında 3 tekerlekli engelli motosikletiyle raporlu ilaçlarını almak için eşiyle yola çıktı. Çift, Vatan Bulvarı’nda polis denetiminde durduruldu.

Kısıtlamadan muaf olan Keser’in kimliğini alan polis, aranması olduğu gerekçesiyle motosikletten inmesini söyledi.

MOTOSİKLETİN GİDONUNA KELEPÇELENDİ

Engelli kimliğini gösteren Keser, ayakta duramadığını ve inemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine polisler, Keser’i anahtarını aldıkları motosikletin gidonuna kelepçeledi.

MASKESİZLİKTEN CEZA

Cep telefonuyla adliyeye ulaşan Keser’in aranması, sistemden düşüldü. Buna karşın bir müddet daha kelepçeli bekleyen Keser’e, polisler maskesizlikten ceza yazacaklarını söyledi.

Yüzünde maske olduğunu söyleyen Keser’in eşi, bu sırada cep telefonu ile eşinin kelepçeli ve maskeli fotoğraflarını çekti.

POLİSLERDEN ŞİKAYETÇİ OLDU

Keser’e ehliyetsiz araç kullanmaktan 2 bin 698 lira trafik cezası kesildikten sonra denetim noktasından gitmesine müsaade verildi. Keser ve eşi savcılığa giderek, polisler hakkında şikayetçi oldu.

FOTOĞRAFLARI KANIT OLARAK SUNDU

Savcılık, iki polis hakkında soruşturma başlattı.

Olaydan yaklaşık 6 ay sonra Keser’e, maske takmamaktan ötürü 3 bin 150 lira idari para cezası kesildiğine dair tebligat ulaştı. Keser, haksız yere kesildiğini tez ettiği maske cezasına fotoğrafları da kanıt olarak sunarak itiraz etti.

MAHKEME CEZAYI KALDIRDI

Belgeye bakan Antalya 6’ncı Sulh Hakimliği, 1593 sayılı Genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun 72’nci Maddesi’nde, salgın ve bulaşıcı hastalıklardan birinin görülmesi yahut şüphelenilmesi halinde uygulanabilecek önlemler, yasaklar, zorunluluklar ortasında ‘maske takmama’nın bulunmadığı, maske takmamaya ‘Emre muhalif davranış’ nedeniyle idari yaptırım kararı verilebileceği, kesilen cezanın hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle 3 bin 150 liralık cezanın kaldırılmasına hükmetti.

“ZATEN BİR YERE KAÇAMAZDIM”

Hareket kabiliyeti olmamasına karşın polisin kendisini motosiklete kelepçelediğini söyleyen Mustafa Keser, “Geçen sene mayıs ayında kullandığım ilaçları almak için eşimle birlikte eczaneye gidiyordum. Ağır engelliyim, yürüyemiyorum. Bu nedenle engelli aracımla gidiyorduk. Kimliğimizi istediler ve aranmam olduğunu söylediler. Bu nedenle sıkıntı kullandılar ve beni kelepçelediler. Esasen bir yere kaçamazdım. O gün maskem takılıydı fakat 6-7 ay sonra bana maske takmadığımdan ötürü idari para cezası geldi.” dedi.

“2 AYDA BİR ZARF GELİYOR, BU DURUM BENİ YARALIYOR”

Kesilen cezayı ödeyebilecek durumu olmadığını belirten Keser, “O gün olay yerinde çekilen fotoğraflarla buna itiraz ettik. Geçen hafta buna yanıt geldi. Hukuka alışılmamış olduğu gerekçesiyle para cezası iptal edildi. Valilik de polisler hakkında soruşturma yürütüyor. Bu soruşturmanın da bir an evvel neticelendirilmesini istiyorum. Zira 2 ayda bir zarf geliyor ve bu durum beni yaralıyor.” diye konuştu.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com