Ana Sayfa Gündem 21 Mayıs 2022 18 Görüntüleme

Ankara’da 2 köpeği tüfekle öldüren şahıs tutuklandı

Ankara’nın Mamak ilçesi Türközü Mahallesi’nde Hanifi Karataş, tek katlı meskeninin çatısına çıkan 2 köpeğe av tüfeği ile ateş etti.

Saçmaların isabet ettiği köpekler ise öldü. Etraftakilerin ihbarı üzerine Karataş, polis tarafından gözaltına alındı. Karataş, bugün emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edildi.

TUTUKLANDI

Bu sırada adliye önünde toplanan hayvanseverler, Karataş’a reaksiyon gösterdi. Savcıya tabir veren Karataş, daha sonra çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesince ‘evcil hayvanı taammüden öldürme’ suçundan tutuklandı.

“BEN HAYVANLARI İSTEYEREK ÖLDÜRMEDİM”

Karataş mahkemedeki savunmasında, “Ben hayvanları isteyerek öldürmedim. Benim konutum müstakil meskendir. Köpekler daima konutumun çatısına çıkıp ziyan veriyorlardı. Bu nedenle sahip olduğum tek kırma tüfekle havaya ateş etmiştim. Lakin sonra bir daha geldiler, bu sefer de istemeden de olsa köpeklere ateş ettim. Yaptığımdan ötürü üzgünüm, bu türlü olmasını istemezdim.” dedi.

“ÜST HUDUTTAN CEZA VERİLMELİ”

Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Lider Yardımcısı avukat Tuğba Gürsoy, yaptığı açıklamada, şüphelinin 5198 sayılı Hayvanları Muhafaza Kanununun 28/a unsurunda yer alan ‘evcil hayvanı öldürmek’ kabahatini ihlal ettiği ve bunu birden fazla işlediği münasebeti ile tutuklandığını söyledi.

Gürsoy, “Hayvanı taammüden öldürme cürmünün cezası 6 aydan 4 yıla kadar. Lakin bu iki defa işlendiği için verilecek ceza yarı oranında artırılacak. Burada hareketin canice hisler ile işlenmiş olması ve isteyerek taammüden yapılmış olması artırıcı sebep olarak cezayı üst hududa yaklaştıracağını düşünüyoruz. Burada cezanın üst sondan verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” tabirlerini kullandı.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com