Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 3 Mayıs 2022 25 Görüntüleme

Abramoviç’in Muğla’ya gelen yatına, Ukraynalı yelkencilerden protesto

Rus milyarder Roman Abramoviç’in lüks yatı ‘My Solaris’ Gemi Yanaşma İskelesi’ne yaklaştığı sırada, Ukraynalı yelkenciler yatın önünü keserek protesto gösterisi düzenledi. Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaştan ötürü ülkelerine gidemeyen ve Türkiye’ye gelen yelkenciler şişme botla yatın etrafında dolanarak, ‘Savaşa Hayır’ yazılı Ukrayna bayrağı açtı,

Rusya’nı Ukrayna’ya düzenlediği askeri harekat birinci ayını tamamlamak üzereyken, şimdi sulh sağlanamadı.

Rusya hükümetine ve Ruslara uygulanan yaptırımlar ise devam ediyor.

RUS MİLYARDERİN YATI TÜRKİYE’DE

Dünyanın çeşitli ülkelerinden savaşı durdurmak için uygulanan yaptırımların beraberinde Ukraynalılar da savaşı durdurabilmek için sivil direniş sergiliyor.

İngiliz hükümetinin ek koyduğu Chelsea Futbol Kulübü’nün sahibi olan Rus milyarder Roman Abramoviç’e ilişkin My Solaris isimli yat ise Türkiye kara sularına geldi.

ROTA BODRUM

Ege kıyılarına ulaşan 140 metre uzunluğunda, 26 metre genişliğindeki Bermuda Adaları bayraklı, 430 milyon sterlinlik yatı ‘My Solaris’, Akdeniz’den Marmaris ve Datça açıklarına ve son olarak da rotasını Bodrum’a çevirdi.

UKRAYNALILARDAN PROTESTO

Yat, dün akşamüzeri Bodrum’a ulaşmıştı. Yat Gemi Yanaşma İskelesi’ne yaklaştığı sırada Ukraynalı yelkenciler tarafından protesto gösterisi düzenlendi. Dev geminin önüne botla gelen yelkenciler, Ukrayna bayrağı açarak yatın gitmesini istedi.

“SAVAŞA HAYIR”

İtalya’da yelken yarışlarına katıldıktan sonra ülkelerine geri dönemeyen ve 17 Mart’ta Bodrum’a gelen yelkenciler ve antrenörleri şişme botla ‘My Solaris’i karşıladı. Yatın etrafında gezen Ukraynalılar, üzerinde İngilizce ‘Savaşa Hayır’ yazılı Ukrayna bayrağı açtı.


“RUS GEMİSİ BURADAN GİT”

Yelkenciler, “Rus gemisi buradan git”, “Ukrayna’dan gidin” sloganları attı. Durumu fark eden Kıyı Güvenlik Bodrum Karakol Komutanlığı takımları, olaya müdahale ederek atletler ve antrenörlerini karakola götürdü. Sportmen ve antrenörler daha sonra hür bırakıldı.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com