Ana Sayfa Dünya 29 Nisan 2022 23 Görüntüleme

AB, askeri oluşum kararı “Stratejik Pusula” belgesini kabul etti

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş sürerken, AB ülkeleri görüşmeye devam ediyor.

Belçika’nın başşehri Brüksel’de AB Dışişleri Bakanları ve Savunma Bakanları bir ortaya geldi.

ASKERİ OLUŞUMA YEŞİL IŞIK

Toplantıda AB’nin savunma ve güvenlik siyasetleri konusunda ortak siyasetlere taraf verecek “Stratejik Pusula’’ dokümanı kabul edilerek, AB tarihinde birinci kere askeri kabiliyeti olan bir yapı kurulmasına yeşil ışık yakıldı.

5 BİN ASKERDEN OLUŞAN ASKERİ BİRLİK KARARI

Toplantının akabinde basın toplantısı düzenleyen AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi ve AB Komitesi Lider Yardımcısı Josep Borrell, AB’nin 5 bin askerden oluşan ve gerekli durumlarda süratli ve aktif yanıt verme maksadıyla kullanılabilecek askeri bir oluşum için karar aldığını belirtti.

Borrell, “AB gerektiğinde kendi vatandaşlarının güvenliğini sağlayabilme kapasitesine sahip olmalıdır’’ sözlerini kullanarak, kelam konusu yapının yeni bir ordu olmadığını ve üye ülke orduları ortasında verimli bir uyum sağlamasının hedeflendiğini aktardı.

“NATO’YA ALTERNATİF DEĞİL”

AB’nin kurmayı öngördüğü askeri yapının bir AB ordusu olmadığını söyleyen Borrell, “Bu yapı NATO’ya alternatif değil’’ tabirlerini kullandı.

AB’nin mevcut savunma ve güvenlik harcamalarının 200 milyon euro olduğunu ve bunun üye ülkelerin gayrisafi ulusal hasılaya (GSMH) nazaran yüzde 1,5’luk bir orana tekabül ettiğini belirten Borrell, “Aynı işi iki kere yapmadan NATO’nun askeri kapasitesine ek olacak yeni askeri harcamalar yapmamız gerekiyor. Bizim bu harcamalarımız Rusya’nın kapasitesinden 3-4 kat daha büyük’’ diye konuştu.

“SÖZ KONUSU KARAR, RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINA BİR REAKSİYON OLARAK ORTAYA ÇIKMADI”

AB’nin aldığı bu yeni askeri işbirliği kararının Ukrayna savaşına bir reaksiyon olmadığını söyleyen Borrel, “Burada iki yıllık bir çalışmanın sonucundan bahsediyoruz. Kelam konusu karar Rusya-Ukrayna savaşına bir reaksiyon olarak ortaya çıkmadı. AB olarak kendi güvenliğimizi sağlayabilmek için bu çalışmayı yapıyorduk’’ dedi.

“AVRUPA’NIN GÜVENLİĞİ TEHLİKE ALTINDA”

Yakın geçmişte şimdi savaş yokken Avrupa güvenliğinin tehlikede olabileceği istikametinde demeçler vererek mevzuya dair dikkat çekmeyi hedeflediğini söyleyen Borrell, “Bugün bu durum gerçek oldu. Avrupa’nın güvenliği tehdit ediliyor ve tehlike altında. Evvelce başladığımız bu çalışmanın bugün haklı olduğu görüldü’’ dedi.

TOPLANTIDA MALİ’DE ELE ALINDI

AB Dışişleri ve Savunma Bakanlarının ortak gündemle Mali’yi de görüştüğünü bildiren Borrell, “Mali’ye bugüne kadar askeri ve mali dayanaklarda bulunduk.

Son gelişmelerden sonra mevcut Mali geçiş yönetiminden AB misyonları için aktif teminat istedik. Mali makamlarından bu talebimize yanıt bekliyoruz. Gelecek karşılığa nazaran AB’nin hali oluşacaktır. Biz Mali hükümetine yönelik takviyesi kestik lakin Mali halkını direkt desteklemeye devam edeceğiz’’ dedi.

DAHA EVVEL KARŞI ÇIKMIŞLARDI

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Brüksel’de tartışmaya açılan AB ordusu fikrine sıcak bakmadığını lisana getirmiş, bunun NATO’yu zayıflatabileceğini söyleyerek, “Avrupa bölünür” ikazında bulunmuştu.

İSVEÇ’TE KARŞI ÇIKMIŞTI

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, devlet radyosu SR’ye yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin, ABD’ye bağımlı kalmamak için kendi askeri gücünü kurma planının gerçek bir tahlil olmadığını söyleyerek bu oluşuma sıcak bakmamıştı.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com