Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji 12 Nisan 2022 19 Görüntüleme

25 tonluk NASA roketi, fırlatma rampasına taşındı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Artemis misyonu kapsamında 2025 yılına kadar Ay’a ve daha sonra Mars’a astronot göndermenin planlarını yapıyor.

Bu güçlü görevde SpaceX, Blue Origin ve Dynetics üzere uzay şirketlerinden yardım alan NASA, kendi geliştirdiği “SLS” isimli roketiyle seyahatleri inançlı hale getirmeyi amaçlıyor.

FIRLATMA RAMPASINA TAŞINDI

NASA tarafından yapılan açıklamada, SLS isimli 25 tonluk dev roket, Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Araç Montaj Binası’ndan birkaç kilometre uzaktaki Fırlatma Kompleksi 39B’ye muvaffakiyetle taşındı.

NASA, 1 Nisan tarihinde ise testlere başlanacağını duyurdu. Bu testler kapsamında roketin merkezine üstün soğuk itici gaz yükleme ve boşaltma yapılarak fırlatma süreci sırasında roketin ayakta kalabilme yetenekleri gözden geçirilecek.

NASA’nın Space Launch System (SLS) roketi, birinci kez 2 Eylül 2020 tarihinde teste girmiş ve statik ateş testine tabi tutulan roketin, düzgün çalışıp çalışmadığı denetim edilmişti.

Artemis-1 misyonu olarak isimlendirilen deneme uçuşuyla NASA, Orion uzay aracını Ay’a yanlışsız fırlatacak.

Her şey planlandığı halde ilerlerse, 1972’deki Apollo 17 misyonundan sonra Ay’a birinci kere insan götürecek Artemis-3 misyonu 2025’te yapılacak.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com