141 GB HBM3e Belleğe Sahip NVIDIA H200 Yonga Seti Duyuruldu!

Dünyanın en büyük grafik kartı üreticisi NVIDIA, yapay zeka alanında lider konumunda. Modern üretken yapay zeka modelleri üzerinde çalışan şirketlerin en çok tercih ettiği NVIDIA H100 yonga seti halefi konumundaki H200 hızlandırıcısı bugün itibariyle artık resmileşti. Yapay zeka ve HPC iş yüklerini güçlendirmek için dünyanın en güçlü ekran kartı H200’ün özelliklerini inceleyelim.

NVIDIA H200 Yonga Seti 4,8 TB/s Bant Genişliğine Sahip

NVIDIA, resmen oyun kurallarını yeniden yazan performansa sahip. Üretken yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem(HPC) iş yüklerini üstlenen H200, ayrıca HBM3e’ye sahip ilk ekran kartı olma özelliğini taşıyor.

Bu ekran kartının asıl amacı büyük ve daha hızlı belleği sayesinde üretken yapay zeka ve büyük dil modellerinin(LLM’ler) hızlandırılmasını sağlamak. Ayıca HPC iş yükleri için bilimsel bilgi işlem yeteneğine sahip.

HBM3e belleği sayesinde yapay zeka görevlerinde üstün performans gösterecek olan H200, önceki modelin 80 GB belleğini yükselterek 141 GB belleğe sahip. Bant genişliği noktasında da büyük bir artış var ve 3,35 TB/s’den 4,8 TB/s’ye yükseldi.

NVIDIA tarafından etkinlikte gösterilen test sonuçlarına göre H200, H100’den tam olarak %90 daha güçlü. Teslimat tarihi olarak 2024 yılının ikinci çeyreği gösteriliyor.

Teknoloji Haberleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*